זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   טיפים לכריתת חוזה – כיצד לעשות את זה נכון?

   המאמר שלפניכם ייתן לכם טיפים לכריתת חוזה. הטיפים האלה יסייעו לכם, בכל חוזה שתחתמו, משום שהן עולות בראשו, של כל עורך דין מסחרי, כשהוא צריך לערוך חוזה.

   הטיפ הראשון – עוד לפני שנכרת חוזה: כמה זמן נמשך ההסכם?

   הטיפ הראשון לכריתת חוזה, מתחיל עוד לפני שאנחנו מתחילים לעשות עסקים עם גורם מסוים (לדוגמה: ספק או לקוח). כבר בנקודה זו, חשוב מאוד לדעת – למשך כמה זמן אנחנו רוצים לעשות איתו עסקים? חודש, חודשיים? שנה, שנתיים? ואולי אנחנו לא רוצים בכלל להגביל בזמן את ביחסים ביננו?

   אם החלטתם לא להגביל בזמן את החוזה ביניכם, זה בסדר. אך במקרה כזה, חשוב מאוד לקבוע "מנגנון סיום מוסכם", שיביא להפסקת החוזה. לדוגמה: "כל צד רשאי להביא לסיים את החוזה באמצעות שליחת דואר רשום, ובהתראה של 30 ימים". במקרה של חוזה למתן מוצרים חשוב שיהיה ברור שחוזה מסתיים עם אספקת המוצר. לדוגמה: בחוזה לבניית אתר אינטרנט החוזה יבוא לידי סיום לאחר הקמת האתר והעלאתו לאוויר.

   זכרו את הטיפ: או שהחוזה מוגבל בזמן; או שישנו מנגנון סיום ברור.

   הטיפ השני בכריתת חוזה – סעיף הגבלת אחריות

   אי אפשר לדבר על טיפים לכריתת חוזה, בלי לדבר על סעיף אי אחריות או סעיף הגבלת אחריות. סעיף זה תוחם את גובה הנזק שאליו אחראי צד לחוזה. סעיפים כאלה נפוצים לרוב בחוזי זכיינות, שבה הזכיין והרשת המזכה מסכימים ש"הרשת המזכה לא תהיה אחראית לנזקים שייגרמו כתוצאה מאי קבלת אישורים מהרשות המקומית לפתיחת הסניף". האם הסעיף הזה תופס? האם הוא חוקי? קשה מאוד לענות על השאלה הזו. אבל כן אפשר לתת כלל אצבע: בית המשפט יבחן האם הסעיף הזה נחתם כתוצאה מהסכמה חופשית של שני הצדדים? או שאולי הצד החזק כפה את הסעיף הזה על הצד החלש? וכיצד בית המשפט בוחן האם ישנה הסכמה אמתית? בין המשפט יבחן מהם יחסי הכוחות בין הצדדים? האם ישנם פערי מידע בין הצדדים? והאם הסעיף הזה הוא פרי משא ומתן לגיטימי בין שני בעלי עסקים?

   בנוסף, בית המשפט יבחן האם מי שקביל פטור מאחריות, עשה כל שביכולתו כדי להימנע מגרימת הנזק. ככל שצד לחוזה עושה יותר, כדי להימנע מגרימת נזק לצד השני, כך גדלים הסיכויים שבית המשפט יאשר את הסעיף.

   זכרו את הטיפ: ככל שישנם פערי מידע, ככל שישנם פערי כוחות, ככל שלא התנהל משא ומתן שיוויוני, וככל שלא נעשה ניסיון אמתי להימנע מגרימת נזק, בית המשפט יסיק שלא היתה הסכמה חופשית, וייטה לבטל את סעיף הגבלת האחריות.

   הטיפ השלישי בכריתת חוזה – מנגנון לפתרון סכסוכים

   טיפ חשוב נוסף, לכריתת חוזה, הוא ביצירת מנגנון פתרון סכסוכים הוא מנגנון יעיל, ומהיר, לסיום סכסוכים שמתנהלים במהלך היחסים העיסקיים. לעיתים, בגלל סכסוך כספי קטן, הצדדים נכנסים למאבקים משפטיים, ומתישים אחד את השני בבית המשפט. התוצאה, היא ששני הצדים מפסידים, ובמקום לעשות כסף, הם מבזבזים כסף בבית המשפט. אז מה אפשר לעשות? אחת השיטות היעילות לפתרון סכסוכים היא לקבוע מעין 'שופט מוסכם' (שאותו נכנה 'בורר'), אשר יכריע בין הצדדים במהירות, במקרה של סכסוך עסקי. שימו לב, חשוב ששני הצדדים יכירו את הבורר, ויסכימו על הזהות שלו. הבורר יכול להיות עו"ד, רואה חשבון, שופט בדימוס, או כל אדם הוגן אחר שהצדדים סומכים על יושרתו ועל שיקול דעתו.

   זכרו את הכלל: בורר מוסכם והגון, עשוי לחסוך לכם זמן, כסך, וסכסוכים מיותרים.

   הטיפ הרביעי בכריתת חוזה – פיצויים מוסכמים בחוזה

   פיצויים מוסכמים זהו סכום מוסכם מראש שישולם למי שנפגע מהפרת חוזה. כלומר, כבר בכריתת החוזה, הצדדים מסכימים, שאם אחד מהצדדים יפר אותו, הוא ישלם סכום מוסכם מראש. אם תרצו, מעין 'קנס מוסכם' שיצטרך לשלם מי שיפר את החוזה. הכלל בנוגע לפיצויים מוסכמים קובע, שמי שמפר את החוזה, ישלם פיצויים מוסכמים באופן אוטומטי, כלומר, ללא הוכחת נזק. אבל, יש לפיצויים מוסכמים יש חריג. וזה חריג משמעותי. אם הקנס שנקבע הוא כל כך גבוה, עד כדי כך שאין שום פרופורציה בין הנזק, לבין גובה הקנס, בית המשפט יוכל להפחית מגובה הקנס. לדוגמה: ראובן התחייב לרכוש לשמעון מנת פלאפל, ואם הוא לא יעשה זאת, הוא ישלם לשמעון 1,000 ₪ (פיצויים מוסכמים). במקרה כזה, ברור שאין שום פרופורציה בין הנזק (מנה פלאפל) לבין גובה הקנס המוסכם (1,000 ₪). לכן, בית המשפט יוכל להפחית את גובה הקנס המוסכם.

   זכרו את הטיפ: פיצוי מוסכם צריך להיות פרופורציונלי לנזק שעלול להיגרם.

   הטיפ החמישי – לאחר שנכרת חוזה: כיצד צריך לפעול במקרה של הפרת חוזה?

   בואו נניח שחתמתם חוזה, התחלתם לעשות עסקים, ופתאום הצד השני מפר את החוזה. מה אתם עושים? אפשר לפעול בהרבה דרכים, אבל בדרך כלל, הדרך המומלצת ביותר היא לשלוח מכתב רשום (אך גם מסרון יכול להספיק). המכתב צריך לכלול את העניינים הבאים: מהי ההפרה; כמה זמן אתם מאפשרים לצד השני לתקן אותה ולקיים את החוזה; מה יקרה אם המועד יחלוף וההפרה לא תתוקן?

   בנקודה זו, אתם יכולים לבחור באחת משתי האופציותאו להודיע לו שאתם תמשיכו לקיים את החוזה למרות ההפרה; או ,להודיע לו שבמידה וההפרה לא תתוקן, אתם תבטלו את החוזה ולא תעשו איתו עסקים יותר. וכמובן, במידה ואתם זכאים לפיצויים מוסכמים, אתם יכולים לדרוש אותם.

   מדוע ההודעה כל כך חשובה? כיוון שבעסקים הוודאות היא אחד הערכים החשובים ביותר. לכן, גם אם הצד השני מפר את החוזה חשוב שהוא יידע: האם אנחנו ממשיכים לעשות איתו עסקים למרות ההפרה; או שאנחנו מפסיקים לעשות איתו עסקים בגלל ההפרה.

   זכרו את הטיפ: הוודאות היא ערך עליון בעסקים.

   סיום

   במאמר הזה דיברנו על טיפים לכריתת חוזה. הטיפים שלנו, לכריתת חוזה, הם הטיפים הבאים: הראשון, או שתגבילו את החוזה בזמן, או שישנו מנגנון סיום ברור; השני, נסחו סעיף הגבלת אחריות, בצורה הוגנת; שלישית, שיקלו להכניס מנגנון ברור להכרעה בסכסוכים; רביעית, נסחו סעיף פיצויים מוסכמים; חמישית – הפרו את החוזה? שלחו על כל הודעה, ותעמדו על זכויותכם.

   למאמרים נוספים בתחום משפט מסחרי – לחץ כאן

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות. פסק הדין בבית משפט השלום ניתן מכוח ס' 79א לחוק בתי המשפט. כידוע, סיכויי הערעור על פסק דין שכזה הם קלושים עד אפסיים. אולם, משרדנו לא אמר נואש, וכנגד כל הסיכויים – ולאחר ביצוע מחקר עובדתי ומשפטי מעמיק – הצליח משרדנו להפוך את פסק הדין שניתן בבית משפט השלום, ובית המשפט המחוזי פסק לטובת הלקוח שלנו פיצויים בסך של 60,000 ₪ (!) בתוספת הוצאות משפט. אכן, משפט שתוצאתו הוא דין צדק.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה! בעקבות פנייה של משרדנו לביטוח הלאומי, הביטוח הלאומי הוציא חוזר שבו בוטלה ההנחיה ליתן רק מחצית מאחוזי הנכות המגיעים לנשים שעברו כריתת שד. מעתה ואילך, נשים אלו יקבלו את מלוא הזכויות שלהן.

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט. לשמחתנו, את המאבק הכפול סיימנו בניצחון כפול: בית המשפט פסק לטובתנו פיצויים הגבוהים בכמעט פי 2 מהפיצויים אותם ראה בית המשפט כפיצויים סבירים. כי כאלה אנחנו, כשצריך, אנחנו יודעים לנהל מאבק גם מול כשהסיכויים לרעתנו – ולנצח.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד. חשוב לזכור, כי הסכום אינו כולל את עוגמת הנפש והכאב והסבל שיפסוק בית המשפט כחלק מהפיצויים. מבטיחים לעדכן אתכם בסכום הסופי שייפסק כשיהיה פסק דין, בינתיים, תזכרו שרשלנות רפואית – זה אנחנו.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט