זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   חוזה לא חוקי – האם יש דבר כזה?

   במאמר שלפניכם נענה על השאלה האם ישנו חוזה בלתי חוקי. חוזה לא חוקי הוא חוזה שאותו בית המשפט לא יכבד, ולא יאכוף. כדי לענות על שאלה זו, יש לבחון את עקרון תקנת הציבור, את בסיסה הרעיוני, את תכליתה ואת תוכנה. עקרון תקנת הציבור מעוגנת בהוראת ס' 30 לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ז. הוראה זו קובעת את הנורמה הבאה. "חוזה שכריתתו, תכנו או מטרתו הם בלתי חוקיים, בלתי מוסריים או סותרים את תקנת הציבור – בטל". כלומר, תקנת הציבור בוחנת את תוקפה של ההוראה החוזית, והאם הוראה חוזית זו ראויה לקבל תוקף משפטי מחייב.

   בנוסף, המאמר שלפניכם יסביר על החשיבות שבהתייעצות עם עורך דין מסחרי, לפני עריכת חוזה.

   מטרתה של תקנת הציבור – באלו תנאים החוזה יהיה בלתי חוקי?

   תכליתו של עקרון תקנת הציבור היא להבטיח את הסדר החברתי התקין. כלומר, לצדדים אסור להסכים על עניינים, אשר עומדים בסתירה לעקרונות וערכים בסיסיים של החברה הישראלית. הסכמה שכזו, עלולה לפגוע באושיות הסדר החברתי. לדוגמה: חוזה עבדות. ברור שחוזה כזה אינו יכול לקבל תוקף חוקי מחייב. שכן, חוזה עבדות סותר את ערכי החברה הישראלית. לכן, עורך דין לחוזים לא יערוך חוזה, שפוגע באושיות הסדר החברתי.

   כעת, נפרט מספר דוגמאות אחדות מהפסיקה בנוגע לעקרון תקנת הציבור.

   דוגמה מוכרת היא ביטול הוראה שיוצרת מסלולי קידום נפרדים, לגברים ולנשים. בית הדין לעבודה ביטל הוראה כזו, מכיוון שהיא סותרת את ערך השוויון. לכן, נפסק בפסק הדין, שהוראה כזו מנוגדת לתקנת הציבור.

   דוגמה נוספת, היא הסכמה על מניעת האפשרות להגיש תביעה לבית המשפט. לעיתים, צדדים להסכם מסכימים ביניהם, כי הם לא יוכלו לתבוע, איש את רעהו, בבית המשפט. בית המשפט העליון ביטל הוראה כזו, כי היא נוגדת את זכות הגישה לערכאות. על כן, היא עומדת בסתירה לתקנת הציבור.

   ניתן גם להבין, מה יהא דינה של הוראה חוזית שסותרת את תקנת בציבור. הוראה חוזית שסותרת את תקנת הציבור תבוטל, ולא יהיה לה כל תוקף משפטי מחייב. אפקט הביטול, קראה, אפקט מבטל.

   סיכום

   עקרון תקנת הציבור קובע כי הוראה חוזית תיפסל אם היא נוגדת את הערכים בסיסיים של החברה הישראלית. מכיוון שהוראה כזו עלולה לפגוע באושיות הסדר החברתי. לפיכך, האפקט שטומן בחובו עקרון תום הלב הוא אפקט מבטל – הוראה חוזית שעומדת בסתירה לתקנת הציבור לא תהיה בעלת תוקף משפטי מחייב.

   למאמרים נוספים בתחום משפט מסחרי – לחץ כאן

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות. פסק הדין בבית משפט השלום ניתן מכוח ס' 79א לחוק בתי המשפט. כידוע, סיכויי הערעור על פסק דין שכזה הם קלושים עד אפסיים. אולם, משרדנו לא אמר נואש, וכנגד כל הסיכויים – ולאחר ביצוע מחקר עובדתי ומשפטי מעמיק – הצליח משרדנו להפוך את פסק הדין שניתן בבית משפט השלום, ובית המשפט המחוזי פסק לטובת הלקוח שלנו פיצויים בסך של 60,000 ₪ (!) בתוספת הוצאות משפט. אכן, משפט שתוצאתו הוא דין צדק.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה! בעקבות פנייה של משרדנו לביטוח הלאומי, הביטוח הלאומי הוציא חוזר שבו בוטלה ההנחיה ליתן רק מחצית מאחוזי הנכות המגיעים לנשים שעברו כריתת שד. מעתה ואילך, נשים אלו יקבלו את מלוא הזכויות שלהן.

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט. לשמחתנו, את המאבק הכפול סיימנו בניצחון כפול: בית המשפט פסק לטובתנו פיצויים הגבוהים בכמעט פי 2 מהפיצויים אותם ראה בית המשפט כפיצויים סבירים. כי כאלה אנחנו, כשצריך, אנחנו יודעים לנהל מאבק גם מול כשהסיכויים לרעתנו – ולנצח.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד. חשוב לזכור, כי הסכום אינו כולל את עוגמת הנפש והכאב והסבל שיפסוק בית המשפט כחלק מהפיצויים. מבטיחים לעדכן אתכם בסכום הסופי שייפסק כשיהיה פסק דין, בינתיים, תזכרו שרשלנות רפואית – זה אנחנו.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט