זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   תום לב במשא ומתן לכריתת חוזה

   לא הרבה יודעים זאת, אך דיני החוזים מחילים חובת תום לב במשא ומתן לכריתת חוזה. כלומר, חובת תום הלב משתרעת, משלב המשא ומתן שבין הצדדים לחוזה. המקור החוקי לחובה זו קבוע בסעיף 12(א) לחוק החוזים. סעיף זה קובע את חובתם של הצדדים לנהל משא ומתן "בדרך מקובלת ובתום לב". עיננו רואות, כי עקרון תום הלב יחול על הצדדים למשא ומתן לחוזה, החל מכריתת החוזה. חובת תום הלב תחול לכל אורכו של המשא ומתן, עד לסיומו של המשא ומתן. יש להדגיש כי חובת תום הלב מחייבת, בין אם משא ומתן זה יסתיים בכריתת חוזה, ובין אם לאו. לכן, חשוב שעורך דין לחוזים ינהל עבורכם את המשא ומתן.

   מטרתה של חובת תום הלב היא להבטיח שהצדדים ינהלו מו"מ בהוגנות, ובשיתוף פעולה. כלומר, על הצדדים לפעול יחד, בהוגנות, כדי להשיג את המטרה המטרה המשותפת לעסקה. צד שלא יפעל בנאמנות לרוח העסקה ומטרתה, הרי שהוא פועל בחוסר תום לב.

   חוסר תום לב במשא ומתן – באלו תנאים?

   באלו תנאים בית המשפט יפסוק, שפעולה מסוימת ננקטה, שלא להשגת המטרה המשותפת של הצדדים לחוזה? מכיוון שמדובר בשאלה קשה ומורכבת, קיבצנו מספר מקרי בוחן. במקרים אלה, ההתנהגות של אחד הצדדים עלולה לעלות כדי חוסר הוגנות במשא ומתן.

   1. ניהול מו"מ שלא על מנת להתקשר בחוזה. לעיתים, צדדים לחוזה מנהלים משא ומתן, לא כדי להתקשר בחוזה, אלא לצרכים אחרים. כך לדוגמה, ניתן לנהל משא ומתן, כדי למשוך זמן, או כדי להשיג יתרון בלתי הוגן. בנוסף, ניתן לנהל משא ומתן, כדי למנוע מהיריב להתקשר בעסקה אטרקטיבית, ועוד.
   2. ניהול משאים ומתנים מקבילים. אחד המקרים הבולטים לחוסר תום לב הוא ניהול מו"מ מקביל. יחד עם זאת, יובהר, כי ניהול מו"מ מקביל, אינו מהווה בהכרח חוסר תום לב. לשם כך, יש לבחון מה מהות העסקה; עד כמה מקובל לנהל משאים ומתנים מקבלים בסוגי העסקות הנ"ל; עד כמה המשאים ומתנים הם מתקדמים; והאם הצדדים מודעים לכך וכיוצ"ב.
   3. טקטיקות בניהול משא ומתן. אחת השאלות החשובות ביותר היא מתי טכניקות ניהול המשא ומתן הן טכניקות פסולות. כך לדוגמה, דחיית הצעה סבירה, חזרה מהבנות שהושגו, חזרה מהצעות שהועלו במהלך המו"מ, או אי גילוי עובדות חשובות, כל אלה עלולים לעלות כדי חוסר תום לב. כל זאת, אם מתווסף לכך 'דבר מה נוסף' המלמד כי הטקטיקה ננקטה שלא לצורך השגת המטרה המשותפת.
   4. דרישה בלתי חוקית. פעמים רבות אנו נתקלים בצדדים לחוזה אשר מעלים דרישות לא חוקיות במהלך המשא ומתן. כך לדוגמה, דרישה לרישום תמורה נמוכה יותר מהתמורה שבפועל, כך שחלק מהסכום יתקבל 'מתחת לשולחן'. במקרים כאלה, ישנה מחלוקת בפסיקה האם עצם העלאת הדרישה מהווה חוסר הוגנות בניהול משא ומתן.

   הסנקציות שחלות על מי שמפר את כללי ניהול המשא ומתן

   כפי שציינו, מי שמפר את הכללים שחלים על משא ומתן, עלול להיות חשוף לסנקציות כספיות ולתשלום פיצויים. לכן, חשוב מומלץ מאוד לעורך דין מסחרי ינהל עבורכם את המשא ומתן. סעיף 12 לחוק החוזים קובע כך: "צד שלא נהג בדרך מקובלת ולא בתום-לב חייב לצד השני פיצויים בעד הנזק שנגרם לו עקב המשא ומתן או עקב כריתת החוזה". בדרך כלל, הפיצויים שנפסקים במקרה של חוסר תום לב במשא ומתן הם פיצויים שמטרתם לפצות את הנפגע, באמצעות כסף, ולהעמידו במצב שבו היה נתון אם לא היה נכנס למשא ומתן. ראשי הנזק שאותם, בדרך כלל, ניתן יהיה לתבוע במקרה של הפרת החובה לנהל משא ומתן בתום לב הם שניים עיקריים: האחד, בזבוז משאבים כלכליים לצורך ניהול המשא ומתן.

   השני, אובן הזדמנות עיסקית. לדוגמה: נניח שראובן ניהל משא ומתן לרכישת הדירה של שמעון. במהלך המשא ומתן, ראובן הקצה משאבים כלכליים ושכר את שירותיו של מהנדס בניין, בשווי של 10,000 ₪, כדי שיבדוק את התכניות של הדירה, את יסודות הבניין ואת מערכת האינסטלציה. בנוסף, ראובן הפסיד הזדמנות עיסקית, מכיוון שהוא יכול היה לרכוש דירה במחיר מוזל, ולחסוך לעצמו 50,000 ₪. אולם, ראובן נמנע מלעשות כן, כיוון שהוא היה נתן במשא ומתן עם שמעון. במצב שכזה, כל הנזקים של ראובן עומדים על סך של 60,000 ₪

   סיכום

   במאמר שלעיל נוכחנו לראות כי דיני החוזים חלים החל מרגע ההתקשרות הראשונה במשא ומתן עם הצד השני. החובה העיקרית שחלה על צדדים למשא ומתן היא לנהל את המשא ומתן בהוגנות, לצורך השגת המטרה המשותפת של העסקה. בנוסף, הצבענו על מקרים שעלולים לאתגר את חובת תום הלב. לדוגמה: ניהול משא ומתן שלא על מנת להתקשר בחוזה, או ניהול משא ומתן מקביל. אם מישהו מפר את חובת תום הלב, הוא עלול להיתבע ולשלם פיצויים.

   למאמרים נוספים בתחום משפט מסחרי – לחץ כאן

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות. פסק הדין בבית משפט השלום ניתן מכוח ס' 79א לחוק בתי המשפט. כידוע, סיכויי הערעור על פסק דין שכזה הם קלושים עד אפסיים. אולם, משרדנו לא אמר נואש, וכנגד כל הסיכויים – ולאחר ביצוע מחקר עובדתי ומשפטי מעמיק – הצליח משרדנו להפוך את פסק הדין שניתן בבית משפט השלום, ובית המשפט המחוזי פסק לטובת הלקוח שלנו פיצויים בסך של 60,000 ₪ (!) בתוספת הוצאות משפט. אכן, משפט שתוצאתו הוא דין צדק.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה! בעקבות פנייה של משרדנו לביטוח הלאומי, הביטוח הלאומי הוציא חוזר שבו בוטלה ההנחיה ליתן רק מחצית מאחוזי הנכות המגיעים לנשים שעברו כריתת שד. מעתה ואילך, נשים אלו יקבלו את מלוא הזכויות שלהן.

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט. לשמחתנו, את המאבק הכפול סיימנו בניצחון כפול: בית המשפט פסק לטובתנו פיצויים הגבוהים בכמעט פי 2 מהפיצויים אותם ראה בית המשפט כפיצויים סבירים. כי כאלה אנחנו, כשצריך, אנחנו יודעים לנהל מאבק גם מול כשהסיכויים לרעתנו – ולנצח.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד. חשוב לזכור, כי הסכום אינו כולל את עוגמת הנפש והכאב והסבל שיפסוק בית המשפט כחלק מהפיצויים. מבטיחים לעדכן אתכם בסכום הסופי שייפסק כשיהיה פסק דין, בינתיים, תזכרו שרשלנות רפואית – זה אנחנו.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט