זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   תאונה במהלך תיקון רכב – האם זו תאונת דרכים?

   אחת השאלות ששואלים אותנו פעמים רבות, מתייחס לתאונה במהלך תיקון רכב. וביתר דיוק, האם תאונה שהתרחשה תוך כדי תיקון רכב, תיחשב לתאונת דרכים. כעו"ד לתאונת דרכים אנחנו יודעים מהי החשיבות העצומה של השאלה. אם מדובר בתאונת דרכים, ולנהג נגרם נזק משמעותי, הוא יקבל פיצויים נדיבים מחברת הביטוח.

   נניח, לדוגמה, את המקרה הבא. פלוני ראה שיש לו פנצ'ר בגלגל. לכן, הוא החליף את הגלגל, לגלגל הרזרבי. במהלך התיקון, המנוף נשבר, והרכב צנח למטה. כתוצאה מכך, ידו של הנהג נמחצה תחת הרכב, ונגרמה לה נכות אורתופדית בשיעור של 25%.

   אם התאונה היא תאונת דרכים, הנהג יתבע את חברת הביטוח. אם הנה יהיה מיוצג על ידי עו"ד לנזיקין, הוא, ככל הנראה, יקבל פיצויים, בשיעור של מאות אלפי שקלים. לעומת זאת, אם התאונה היא לא תאונת דרכים, הנהג לא יוכל לתבוע פיצויים מחברת הביטוח. לכן, הנהג לא יקבל פיצוי, בגין הנזק העצום שנגרם לו.

   מהי תאונת דרכים

   תאונת דרכים מוגדרת בסעיף 1 לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975, באופן הבא:

   "תאונת דרכים" – מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי;

   שימוש ברכב מנועי, מוגדר בחוק, באופן הבא:

   "שימוש ברכב מנועי" – נסיעה ברכב, כניסה לתוכו או ירידה ממנו, החנייתו, דחיפתו או גרירתו, טיפול-דרך או תיקון-דרך ברכב, שנעשה בידי המשתמש בו או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו, לרבות הידרדרות או התהפכות של הרכב או התנתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו תוך כדי נסיעה וכן הינתקות או נפילה כאמור מרכב עומד או חונה, שלא תוך כדי טיפולו של אדם ברכב במסגרת עבודתו ולמעט טעינתו של מטען או פריקתו, כשהרכב עומד;

   תאונה במהלך תיקון רכב

   בקצרה, התשובה לכך היא כן, בהסתייגות. תאונה שהתרחשה במהלך תיקון רכב היא תאונת דרכים. זאת, בתנאי שמתקיימים ארבעת התנאים הבאים:

   תנאי ראשון בתאונה במהלך תיקון רכב – טיפול בדרך

   התנאי הראשון הוא שמדובר בטיפול שהתרחש בדרך. כלומר, התיקון נעשה בזמן שבין העלייה אל הרכב בתחילת הנסיעה, ועד לירידה ממנו בסיומה. לכן, אם הטיפול התרחש לפני שהתחילה הנסיעה, כנראה, שהתאונה היא לא תאונת דרכים.

   לדוגמה: נניח שהנהג (שעליו סיפרנו מעלה) טייל עם כלבו בחנייה. במהלך הטיול הוא הבחין שיש פנצ'ר בגלגל, וניגש לתקן את הפנצ'ר. במקרה שכזה, התיקון לא התבצע בדרך. ולכן, התאונה אינה תאונת דרכים. אם, לעומת זאת, הנהג הבחין בפנצ'ר במהלך הנסיעה, התאונה היא תאונת דרכים.

   תנאי שני בתאונה במהלך תיקון רכב – אירוע פתאומי

   התנאי השני לכך שהתאונה בתיקון תהיה תאונת דרכים הוא שהטיפול נדרש עקב אירוע פתאומי. לדוגמה: נניח שבמהלך הנסיעה הרכב מתחמם, והנהג ניגש למלא מים. אם במהלך הרמת מכסה המנוע, נלכדת ידו בין המכסה לבין המנוע – מדובר בתאונת דרכים.

   תנאי שלישי בתאונה במהלך תיקון רכב – תקלה שאינה מצריכה טיפול על ידי איש מקצוע

   התנאי השלישי הוא שהתקלה היא תקלה פשוטה. כלומר, היא לא תקלה שמצריכה טיפול על ידי איש מקצוע. לדוגמה: בדיקת מים, או שמן, ברכב, היא פעולה שמתבצעת על ידי כל אדם. לאו דווקא על ידי איש מקצוע. לעומת זאת, נניח שבמהלך הבדיקה התברר שצריך להחליף את ראש המנוע. במצב כזה, אם הנהג יטפל בתקלה בעצמו, ותוך כדי התיקון תתרחש תאונה, התאונה, כנראה, לא תיחשב לתאונת דרכים.

   תנאי רביעי – טיפול ברכב דווקא

   תנאי רביעי, ואחרון, הוא שהטיפול ברכב חייב להתבצע ברכב עצמו, או באחד מרכיביו. כך לדוגמה, אם אדם מסיר מכשול, או מטפל באופן שאינו קשור ברכב, התאונה לא תחשב לתאונת דרכים.

   סיכום – תאונה במהלך תיקון רכב

   תאונה שהתרחשה במהלך טיפול רכב, היא תאונת דרכים, בהתקיים ארבעה תנאים. התיקון נעשה בדרך; התקלה היתה פתאומית; התקלה אינה מצריכה טיפול על ידי איש מקצוע; והטיפול נעשה ברכב דווקא.

   למאמרים נוספים בתחום דיני נזיקין – לחץ כאן

    

    

    

   מאמרים נוספים

    • שלבים בתביעת לשון הרע • פיצויים בגין אירוע ירי – האם מדובר בתאונה? • ירי במהלך העבודה – האם מדובר בתאונת עבודה? • לשון הרע - אסטרטגיה ופיצויים • שלבים בתביעה לתאונת עבודה – מדריך לפיצוי מקסימלי • תאונת דרכים בעבודה • חייל שנפגע בתאונת דרכים - את מי כדאי לתבוע? • תביעה לפיצויים ברשלנות רפואית – אסטרטגיה לניצחון • תאונת דרכים ללא מגע פיזי - האם אתם זכאים לפיצויים? • שלבים בתביעת תאונת דרכים - מדריך לפיצוי מקסימלי • עורך דין ללשון הרע – חופש הביטוי והזכות לשם טוב • תביעת לשון הרע – מהו סוד הניצחון? • תביעה לפיצויים בתאונת דרכים • נזק נפשי בשירות הצבאי: כללי אצבע • עורך דין רשלנות רפואית בחיפה • חיילים שחלו בקרוהן במהלך השירות הצבאי • חיילים שחלו בסוכרת במהלך השירות הצבאי • שינויים דרמטיים בחוק נכי צה"ל • פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון • תביעה שמוגשת בגלל נזק אורתופדי מבלי שהיתה תאונה ספציפית • נזק נפשי כתוצאה מהשירות הצבאי: כללי אצבע • נזק שנגרם כתוצאה מניתוח בצבא • חיילי צה"ל שנפגעו במהלך חופשה

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות. פסק הדין בבית משפט השלום ניתן מכוח ס' 79א לחוק בתי המשפט. כידוע, סיכויי הערעור על פסק דין שכזה הם קלושים עד אפסיים. אולם, משרדנו לא אמר נואש, וכנגד כל הסיכויים – ולאחר ביצוע מחקר עובדתי ומשפטי מעמיק – הצליח משרדנו להפוך את פסק הדין שניתן בבית משפט השלום, ובית המשפט המחוזי פסק לטובת הלקוח שלנו פיצויים בסך של 60,000 ₪ (!) בתוספת הוצאות משפט. אכן, משפט שתוצאתו הוא דין צדק.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה! בעקבות פנייה של משרדנו לביטוח הלאומי, הביטוח הלאומי הוציא חוזר שבו בוטלה ההנחיה ליתן רק מחצית מאחוזי הנכות המגיעים לנשים שעברו כריתת שד. מעתה ואילך, נשים אלו יקבלו את מלוא הזכויות שלהן.

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט. לשמחתנו, את המאבק הכפול סיימנו בניצחון כפול: בית המשפט פסק לטובתנו פיצויים הגבוהים בכמעט פי 2 מהפיצויים אותם ראה בית המשפט כפיצויים סבירים. כי כאלה אנחנו, כשצריך, אנחנו יודעים לנהל מאבק גם מול כשהסיכויים לרעתנו – ולנצח.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד. חשוב לזכור, כי הסכום אינו כולל את עוגמת הנפש והכאב והסבל שיפסוק בית המשפט כחלק מהפיצויים. מבטיחים לעדכן אתכם בסכום הסופי שייפסק כשיהיה פסק דין, בינתיים, תזכרו שרשלנות רפואית – זה אנחנו.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט