זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   תאונת דרכים ללא מגע פיזי – האם אתם זכאים לפיצויים?

   המאמר שלפניכם ינסה לענות על השאלה מהי תאונת דרכים. ובפרט, האם תאונת דרכים ללא מגע פיזי, בין הרכב לבין הולך הרגל, היא תאונת דרכים לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונת דרכים. החשיבות של השאלה הזו היא עצומה. משום שבמידה ומדובר בתאונת דרכים, הולך הרגל יוכל לתבוע את ביטוח החובה של הנהג. וכך, הולך הרגל יהיה זכאי לפיצויים בגין הנזקים הנפשיים שנגרמו לו.

   לדוגמה: נניח מקרה שבו הולך רגל חוצה את הכביש, ורכב אשר נוסע במהירות רואה אותו, בולם בפתאומיות, ונעצר, בחריקת בלמים, רגע לפני הפגיעה. עוד נניח, שאותו הולך רגל היה משוכנע שהרכב יפגע בו, ולמעשה, ראה כבר את כל חיו חולפים לנגד עיניו. לסיון, נניח שאותו אדם לקה בנזק נפשי (חרדות, או פוסט טראומה) כתוצאה מהתאונה.

   כפי שנראה במאמר שלפניכם, מגמת הפסיקה היא להרחיב, ככל הניתן, את המונח תאונת דרכים. כך, שגם את התאונה התרחשה ללא מגע פיזי, התאונה עדיין תחשוב תאונת דרכים. לכן, מומלץ לפנות לעו"ד לתאונת דרכים, על מנת לבחון את האפשרות לקבל פיצויים, בגין תאונת דרכים.

   תאונת דרכים ללא מגע פיזי – פסיקת בית המשפט העליון

   כך לדוגמה, בעניין ע"א 6216/03 נאסר נגד מ.ח.מ פסק בית המשפט העליון כי "המגע הפיסי אינו מבחן מכריע, אלא מבחן הסיכון". לאמור, המבחן הקובע להתרחשותה של תאונת הדרכים הוא מבחן הסיכון הטבעי. דהיינו, האם הנזק שנגרם להולך הרגל הוא בגדר הסיכון שנובע משימוש ברכב למטרות תחבורה. קרי, האם ניתן לראות בפעילות הרכב כגורם לקרות נזק הגוף; ואם הנזק הוא בתחום הסיכון שהפעילות ברכב יצרה.

   כלומר, יש להוכיח שהנזק הנפשי שנגרם להולך הרגל הוא בתחום הסיכון שכרוך בפעילות ברכב.

   עמדת הספרות המשפטית

   גם הספרות המשפטית תומכת במסקנה לפיה התאונה שלעיל היא תאונת דרכים כהגדרתה בחוק. כן ראו בספרו של כב' השופט אליעזר ריבלין:

   "בית המשפט המחוזי בירושלים הכיר בזכאותו של רוכב סוס שנבהל מרעש של טרקטורון והפיל את רוכבו לתבוע את נזקיו במסגרת חוק הפיצויים בשל שנתקיים מבחן הסיכון התחבורתי. בית המשפט המחוזי הכיר גם בקשר הסיבתי, שבין השימוש ברכב לבין התוצאה המזיקה, במקרה בו  לקה התובע, מורה לנהיגה, בהתקף-לב, לאחר שיעור נהיגה בו הרכב היה קרוב להתנגשות עם רכב אחר, ומחמת הסכנה הוא נאלץ לבלום בלימת חירום. 'בהקשר שבפנינו' – כך נפסק: 'כמעט תאונה היא תאונה במובן החוק'. 'מדובר בגרימה פסיכולוגית, היינו שהפחד והבהלה שהשתלטו על התובע בעת האירוע נשוא התביעה, גרמו לאוטם האמור'."

   וראו עוד, בספרו של כב' השופט יצחק אנגלרד, פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בעמ' 172:

   "החוק שלנו – בהבדל ממספר חוקי no-fault בארה"ב – אינו דורש מגע פיסי בין הנפגע לבין הרכב. […] החלופה האחרונה כוללת בהלתו של אדם מעצם הופעתו הפתאומית של רכב או מנסיעתו הפרועה. ברוח זו נפסק, כי קיימת זכאות על פי החוק אם אדם נפטר כתוצאה מהתקף לב בעקבות הבהלה וההתרגשות של 'כמעט תאונה'."

   סיכום

   במאמר שלפניכם ראינו שתאונת דרכים ללא מגע פיזי תיחשב כתאונת דרכים לפי החוק. זאת בתנאי, שהנזק שנגרם להולך הרגל הוא בגדר הסיכון שנובע משימוש ברכב למטרות תחבורה.

   למאמרים נוספים בתחום דיני נזיקין – לחץ כאן

   מאמרים נוספים

    • שלבים בתביעת לשון הרע • פיצויים בגין אירוע ירי – האם מדובר בתאונה? • ירי במהלך העבודה – האם מדובר בתאונת עבודה? • לשון הרע - אסטרטגיה ופיצויים • תאונה במהלך תיקון רכב – האם זו תאונת דרכים? • שלבים בתביעה לתאונת עבודה – מדריך לפיצוי מקסימלי • תאונת דרכים בעבודה • חייל שנפגע בתאונת דרכים - את מי כדאי לתבוע? • תביעה לפיצויים ברשלנות רפואית – אסטרטגיה לניצחון • שלבים בתביעת תאונת דרכים - מדריך לפיצוי מקסימלי • עורך דין ללשון הרע – חופש הביטוי והזכות לשם טוב • תביעת לשון הרע – מהו סוד הניצחון? • תביעה לפיצויים בתאונת דרכים • נזק נפשי בשירות הצבאי: כללי אצבע • עורך דין רשלנות רפואית בחיפה • חיילים שחלו בקרוהן במהלך השירות הצבאי • חיילים שחלו בסוכרת במהלך השירות הצבאי • שינויים דרמטיים בחוק נכי צה"ל • פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון • תביעה שמוגשת בגלל נזק אורתופדי מבלי שהיתה תאונה ספציפית • נזק נפשי כתוצאה מהשירות הצבאי: כללי אצבע • נזק שנגרם כתוצאה מניתוח בצבא • חיילי צה"ל שנפגעו במהלך חופשה

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות. פסק הדין בבית משפט השלום ניתן מכוח ס' 79א לחוק בתי המשפט. כידוע, סיכויי הערעור על פסק דין שכזה הם קלושים עד אפסיים. אולם, משרדנו לא אמר נואש, וכנגד כל הסיכויים – ולאחר ביצוע מחקר עובדתי ומשפטי מעמיק – הצליח משרדנו להפוך את פסק הדין שניתן בבית משפט השלום, ובית המשפט המחוזי פסק לטובת הלקוח שלנו פיצויים בסך של 60,000 ₪ (!) בתוספת הוצאות משפט. אכן, משפט שתוצאתו הוא דין צדק.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה! בעקבות פנייה של משרדנו לביטוח הלאומי, הביטוח הלאומי הוציא חוזר שבו בוטלה ההנחיה ליתן רק מחצית מאחוזי הנכות המגיעים לנשים שעברו כריתת שד. מעתה ואילך, נשים אלו יקבלו את מלוא הזכויות שלהן.

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט. לשמחתנו, את המאבק הכפול סיימנו בניצחון כפול: בית המשפט פסק לטובתנו פיצויים הגבוהים בכמעט פי 2 מהפיצויים אותם ראה בית המשפט כפיצויים סבירים. כי כאלה אנחנו, כשצריך, אנחנו יודעים לנהל מאבק גם מול כשהסיכויים לרעתנו – ולנצח.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד. חשוב לזכור, כי הסכום אינו כולל את עוגמת הנפש והכאב והסבל שיפסוק בית המשפט כחלק מהפיצויים. מבטיחים לעדכן אתכם בסכום הסופי שייפסק כשיהיה פסק דין, בינתיים, תזכרו שרשלנות רפואית – זה אנחנו.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט