תקנה 15 של חוק הביטוח הלאומי מספקת הגנה וסיוע לעובדים שנפגעו בעבודה ואינם מסוגלים לחזור לתפקידם המקורי. התקנה נועדה להבטיח שנפגעי עבודה יקבלו תמיכה כספית וסיוע תעסוקתי גם אם אינם יכולים לשוב לעבודה שבה היו מועסקים לפני הפגיעה.

זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   תקנה 15 לנפגעי עבודה – סיוע לעובדים שאינם מסוגלים לחזור לעבודה

   תקנה 15 של חוק הביטוח הלאומי מספקת הגנה וסיוע לעובדים שנפגעו בעבודה ואינם מסוגלים לחזור לתפקידם המקורי. התקנה נועדה להבטיח שנפגעי עבודה יקבלו תמיכה כספית וסיוע תעסוקתי גם אם אינם יכולים לשוב לעבודה שבה היו מועסקים לפני הפגיעה.

   סוגי הפגיעות בעבודה

   לפני שנעבור לדון בפרטי תקנה 15, חשוב להבין את סוגי הפגיעות בעבודה שעשויות להיחשב כפגיעה המזכה בזכויות על-פי התקנה. קיימים שלושה סוגי פגיעות עיקריים, כאשר הראשון הוא תאונת עבודה.

   תאונת עבודה מתייחסת לאירוע פיזי פתאומי ובלתי צפוי שמתרחש במהלך ביצוע העבודה. זה יכול לכלול למשל נפילה מגובה, פגיעה מחפץ נופל, או מעורבות בתאונת דרכים בזמן נסיעה לצורך העבודה. אירועים כאלה גורמים לפגיעה גופנית לעובד באופן מידי ובלתי צפוי.

   הסוג השני של פגיעות בעבודה הוא מיקרוטראומה. מיקרוטראומה מתייחסת לפגיעה הדרגתית שנגרמת עקב חשיפה ממושכת ונשנית לגורמים מסוכנים בסביבת העבודה. בניגוד לתאונה פתאומית, מיקרוטראומה מצטברת עם הזמן, כתוצאה מעבודה חוזרת ונשנית בתנאים בעייתיים.

   הסוג השלישי של פגיעה בעבודה הוא מחלת מקצוע. מחלת מקצוע היא מצב בריאותי הנגרם כתוצאה מחשיפה ממושכת לגורמים מזיקים בסביבת העבודה. בניגוד לתאונת עבודה או מיקרוטראומה, מחלת מקצוע מתפתחת בהדרגה לאורך זמן, כתוצאה של עבודה בתנאים מסוכנים או בחשיפה לחומרים מסוכנים.

   דוגמאות למחלות מקצוע כוללות אסבסטוזיס, שנובעת מחשיפה ממושכת לאסבסט, או מחלות ריאה הנגרמות עקב עבודה בסביבה מזוהמת. במקרים אלה, הגורמים הסביבתיים בעבודה הם שגרמו להתפתחות המחלה.

   קצבת נכות מעבודה

   עובדים שנפגעו במהלך עבודתם ונותרו עם נכות בשיעור העולה על 9% זכאים לקבל קצבה חודשית מהביטוח הלאומי. גובה הקצבה נקבע בהתאם לדרגת הנכות שאובחנה לגבי העובד, כמו כן בהתאם לשכר שהעובד הרוויח טרם הפגיעה בעבודה.

   מטרת קצבת הנכות היא לספק לעובדים שנפגעו תמיכה כלכלית קבועה, שתאפשר להם להתמודד עם ההשלכות של הנכות על איכות חייהם ויכולתם להתפרנס. זכות זו מעוגנת בחוק הביטוח הלאומי ומהווה חלק מהמערך הרחב של זכויות המוקנות לנפגעי עבודה.

   מטרת תקנה 15 לנפגעי עבודה

   תקנה 15 של חוק הביטוח הלאומי נועדה לסייע לעובדים שנפגעו בעבודתם ואינם מסוגלים לשוב ולמלא את תפקידם המקורי. במקרים בהם העובד נותר עם מגבלות פיזיות או תפקודיות בעקבות הפגיעה, התקנה מבטיחה שיקבל תמיכה כספית וסיוע תעסוקתי גם אם אינו יכול לחזור לעבודה שבה היה מועסק לפני כן.

   מטרת התקנה היא להבטיח שנפגעי עבודה יוכלו להמשיך ולקבל הכנסה הולמת, גם אם אינם מסוגלים לשוב לתפקיד המקורי. זאת על מנת להקל על השיקום והשתלבות מחדש בשוק העבודה.

   תקנה 15 – תנאי הזכאות

   על-פי תקנה 15, הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי רשאית להעלות את דרגת הנכות של עובד שנפגע בעבודה, בהתקיים שני תנאים מצטברים:

   ראשית, הוועדה בוחנת האם הנכות שנגרמה לעובד עקב הפגיעה בעבודה משפיעה על יכולתו לחזור ולבצע את אותו התפקיד שעבד בו לפני הפגיעה.

   בנוסף, הוועדה בודקת האם הנכות גרמה לירידה קבועה של יותר מ-20% בהכנסות העובד לעומת השכר שקיבל לפני הפגיעה.

   רק במקרים בהם שני תנאים אלו מתקיימים, הוועדה רשאית להעלות את דרגת הנכות הקבועה של העובד, עד למחצית מהדרגה המקורית, ובכל מקרה לא יותר מ-100%.

   מימוש תקנה 15

   לאחר שהמוסד לביטוח לאומי קבע את דרגת הנכות של העובד, ובמידה והוא מצא שהנפגע זכאי לאחוזי נכות, המוסד לביטוח לאומי יבחן את שני התנאים להפעלת תקנה 15: ירידה בהכנסות, וחוסר מסוגלות לחזור לעבודה.

   כמובן, שבדומה לכל החלטה, גם על החלטה על הפעלת או אי הפעלת תקנה 15 ניתן יהיה לערער, בהתאם להוראות הקבועות בדין.

   סיכום

   תאונות עבודה יכולות להיות אירועים מורכבים ומאתגרים, אך חשוב לזכור שלנפגעים מגיעות זכויות חשובות המיועדות לסייע בתהליך השיקום והשיבה לתעסוקה. זכויות אלו כוללות תשלום דמי פגיעה, הענקת קצבת נכות בהתאם לדרגת הנכות, כיסוי הוצאות רפואיות ותמיכה בשיקום מקצועי.

   במקרה של פגיעה בעבודה, מומלץ בחום להיעזר בעורך דין מומחה בתחום. עורך דין כזה יוכל לסייע לך להבין את מלוא הזכויות המגיעות לך, להנחות אותך בהגשת התביעות הרלוונטיות ולוודא שתקבל את כל התמיכה והפיצוי להם אתה זכאי. הדבר יאפשר לך להתמקד בהחלמה ובחזרה לשגרה, מבלי להיות שקוע בטיפול בהיבטים המשפטיים.

   אנו במוסד הביטוח הלאומי מחויבים להבטיח שכל נפגע יקבל את מלוא הזכויות המגיעות לו ויעבור תהליך שיקום מלא. אל תהסס לפנות אלינו בכל שאלה או בקשת סיוע.

    

   עדיין נותרו לכם שאלות? השאירו פרטים מטה או לחצו על המדריך המקיף לנפגעי עבודה ותקבלו את כל התשובות.

    

   תחומי התמחות נוספים

    • האם הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה? • מהו קשר סיבתי בתאונת עבודה • התקף לב בעבודה - האם הוא נחשב לתאונת עבודה? • אלימות בזמן העבודה - האם הם נחשבים לתאונות עבודה? • האם תקיפה מינית בדרך לעבודה או ממנה נחשבת לתאונת עבודה? • האם אירוע אלימות בדרך לעבודה יחשב לתאונת עבודה? • תאונת עבודה ביום כיף או בהשתלמות • תקנה 18 לנפגעי עבודה – נפגעי עבודה עם נכות זמנית • זכויות נפגעי תאונות עבודה - מדריך מקיף • מה זה פוסט טראומה וכיצד ניתן להוכיח שהיא נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי? • שלבים בתביעת לשון הרע • פיצויים בגין אירוע ירי – האם מדובר בתאונה? • ירי במהלך העבודה – האם מדובר בתאונת עבודה? • לשון הרע - אסטרטגיה ופיצויים • תאונה במהלך תיקון רכב – האם זו תאונת דרכים? • שלבים בתביעה לתאונת עבודה – מדריך לפיצוי מקסימלי • תאונת דרכים בעבודה • חייל שנפגע בתאונת דרכים - את מי כדאי לתבוע? • תביעה לפיצויים ברשלנות רפואית – אסטרטגיה לניצחון • תאונת דרכים ללא מגע פיזי - האם אתם זכאים לפיצויים? • שלבים בתביעת תאונת דרכים - מדריך לפיצוי מקסימלי • עורך דין ללשון הרע – חופש הביטוי והזכות לשם טוב • תביעת לשון הרע – מהו סוד הניצחון? • תביעה לפיצויים בתאונת דרכים • נזק נפשי בשירות הצבאי: כללי אצבע • עורך דין רשלנות רפואית בחיפה • חיילים שחלו בקרוהן במהלך השירות הצבאי • חיילים שחלו בסוכרת במהלך השירות הצבאי • שינויים דרמטיים בחוק נכי צה"ל • פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון • תביעה שמוגשת בגלל נזק אורתופדי מבלי שהיתה תאונה ספציפית • נזק נפשי כתוצאה מהשירות הצבאי: כללי אצבע • נזק שנגרם כתוצאה מניתוח בצבא • חיילי צה"ל שנפגעו במהלך חופשה

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה!

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   נפלה בכניסה למרפאה, ותפוצה בסכום של 85,000 ש"ח

   אישה שנתקלה במדרגה בכניסה למרפאה, קיבלה פיצויים בסך של 85,000 ש"ח.

   מדובר בסכום גבוה יחסית, מן הטעם, שלאישה לא נגרמה נכות, ולא נרגמו לה הפסדי השתכרות כתוצאה מאירוע הנפילה.

   רשלנות רפואית - הצלחה חסרת תקדים למשרדנו!

   בזכות חקירה נגדית מבריקה, מומחה מטעם בית המשפט (כירורג בכיר ממרכז הארץ) חזר בו מעדותו, והודה שבית החולים התרשל.

    

   תביעה בגין ליקויי בנייה

   מומחה מטעם בית המשפט קבע אובדן דמי שימוש ראויים בסך של 1,100 ש"ח לכל חודש במהלך תקופת הרטיבות.

    

   עוד הצלחה למשרדנו, והפעם – פתרון מהיר מחוץ לכותלי בית המשפט

   צ' חתמה על חוזה ושילמה את מלוא התמורה, בסך של למעלה מ-30,000 ₪. לצערה, התמורה שקיבלה בגין התשלום – הייתה שלא לשביעות רצונה, ולמעשה – הבינה כי נפלה במקרה תרמית. בתוך פחות מחודש ימים לאחר פנייתה אלינו, ולאחר משא ומתן אפקטיבי וממוקד, נחתם הסכם להשבת התמורה לצ' (בניכוי הוצאות עבודה ריאליות). שמחנו לעמוד לשירותה של צ', במהירות, ביעילות, ובלי להגיע לבית המשפט.

    

   190,000 ש"ח פיצויים ללקוח שלנו שעבר תאונת דרכים, למרות שהשכר החודשי שלו לא נפגע

   אחת מההצדקות לפיצוי בדיני נזיקין היא "שינוי מצב לרעה". אדם שעובר תאונה ונגרם לו נזק, סביר להניח שמצבו ישתנה לרעה בעקבות התאונה. האינדיקציה החזקה ביותר לשינו

   50,000 ש"ח פיצויים, בגלל רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

   לקוחה שלנו ביצעה ניתוח לשאיבת שומן, בעלות של כ- 12,000 ש"ח. הניתוח לא הצליח (בלשון המעטה), אז תבענו את חברת הפלסטיקה. תוך זמן קצר ניצחנו, וזכינו בסך של כ- 50,000 ש"ח. אז רשמנו לפניכם, אם אתם צריכים עורך דין לרשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים – זה אנחנו!

   ניצחון מוחץ לפני שהגענו לבית המשפט

   איך עשינו את זה? הנה הסיפור, בקצרה: מעשה בחברת תוכנה (הלקוחה שלנו) שהתקשרה עם חברה שמתמחה בהענקת אשראי חוץ בנקאי ללקוחות פרטיים.

   רשלנות בטיפול שיניים

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד.

    

   פיצוי בסך של 150,000 ש"ח בתאונת דרכים, למרות שלא נגרם נזק משמעותי

   נכון שלכל אחד מאיתנו יש חבר או קרוב משפחה שהיה מעורב בתאונת דרכים, ואף על פי שלא קרה לו כלום הוא קיבל פיצוי בסך של 150,000 ש"ח.

    

   מעבירים הרצאות ללשכת עורכי הדין

   כל כך מקצועיים במקרקעין, שאנחנו מעבירים הרצאות בענייני מקרקעין, מטעם לשכת עורכי הדין.

   כבוד לעורכת הדין (המלומדת) סיון שחר ממשרדנו!

   תביעה בגין הטרדה מינית - ניצחון מרשים למשרדנו

   הקטינה, בשנות העשרה לחייה, הגיעה למשרדנו לאחר שהעבריין שתקף אותה מינית הורשע בביצוע עבירות מין. הגשנו בשם הנערה, תביעה בגין הטרדה מינית, נגד התוקף. על מנת להביא את התוקף לדין, ולהבטיח שהתוקף ישלם על הנזקים שנגרמו לנערה.

   אמת היא שכל הון שבעולם לא יוכל לפצות על הכאב, ההשפלה, והפגיעה העצומה שחוותה הנערה. אולם כחלק ממלחמת הצדק שניהלנו נגד התוקף, משרדנו עמד על כך שהפיצוי שהוא ישלם לתובעת, יהיה גבוה דיו כדי להרתיע אותו ולאפשר לנערה בסיס להחלמה וחזרה למסלול חייה התקין.

   משרדנו ניצח בתביעה סבוכה ביותר, שתחילתה בשנת 2012, והחזיר לקשישה את הזכות הבסיסית ביותר – הזכות לחירות על גופה ונפשה

   שלומית כהן (שם בדוי) הגיעה למשרדנו וביקשה שנייצג אותה מול רשויות החוק. המדינה ומחלקת הרווחה קבעו ששלומית אינה יכולה לדאוג לענייניה, ולכן מינו לה אפוטרופוס על גופה ורכושה, כך שהיכולת להחליט מה טוב עבורה נשללה ממנה ביום בהיר אחד.

   נפגעה בתאונת דרכים, ותקבל פיצוי בסך של כ- 1,260,000 ₪!

   עוד הישג מרשים למשרדנו.

   רונית ברכה (שם בדוי), נפגעה בתאונת דרכים, בהיותה בת 44.

   נקלע לקרב יריות, וקיבל פיצויים מפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

   בחופש הגדול שלפני כיתה י', מאיר (שם בדוי) נקלע לאירוע ירי סמוך לביתו. לא פחות מארבעה קליעים פילחו את פלג גופו העליון, והוא הובהל לבית החולים, כשהוא מורדם ומונשם, במצב אנוש.
   מכיוון שמאיר היה תלמיד בזמן אירוע הירי, הגשנו תביעה נגד חברת הביטוח, אשר מבטחת את כל תלמידי ישראל, בפוליסת תאונות אישיות.

   לא הרבה יודעים, אך לכל תלמיד בישראל יש ביטוח תאונות אישיות, אשר חל על כל תלמיד, בכל זמן, ובכל מקום בו נמצא התלמיד, גם אם התאונה אירעה בלי קשר לפעילות המוסד החינוכי. כך לדוגמה, גם אם התלמיד נפצע במהלך החופש הגדול, בחוף הים, במגרש משחקים, או כתוצאה ממעשי אלימות, הוא עשוי להיות זכאי לפיצויים מחברת הביטוח.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט
   צרו קשר