אם אירועי אלימות במקום העבודה עונים על הגדרת "תאונת עבודה" ומזכים את העובד בפיצויים ראויים

זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   אלימות בזמן העבודה – האם הם נחשבים לתאונות עבודה?

   אירועי אלימות בזמן העבודה, מתקיפה מילולית ועד אלימות פיזית קיצונית, הם סכנה ממשית עבור עובדים רבים. כאשר אירוע כזה מתרחש, קורבנות התקיפה נאלצים להתמודד גם עם השלכות נפשיות וגופניות ממושכות. במאמר זה, נבחן האם אירועי אלימות במקום העבודה עונים על הגדרת "תאונת עבודה" ומזכים את העובד בפיצויים ובזכויות המגיעות לו על פי חוק. כעורכי דין שמתמחים בתאונות עבודה, אנו יודעים כמה חשוב להכיר את זכויותיך כעובד ולהיאבק עבורן.

   מה זו תאונת עבודה?

   לפני שנצלול לנושא העיקרי, אירועי תקיפה בזמן העבודה, נסביר מהי תאונת עבודה. תאונת עבודה היא אירוע פתאומי ובלתי צפוי המתרחש במהלך ביצוע העבודה או בדרך אליה/ממנה, אשר גורם לפגיעה גופנית או נפשית לעובד. על מנת להיחשב כתאונת עבודה, האירוע חייב להיות קשור ישירות לתפקידו ולמקום עבודתו של העובד. במאמר זה, נבחן האם אירועי אלימות קיצוניים כמו תקיפה מינית על העובד בזמן נסיעה למקום העבודה, יכולים להיכלל תחת ההגדרה של תאונת עבודה

   אלימות בזמן העבודה – התנאים להכרה באירוע כתאונת עבודה

   על פי סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי, כדי לזכות בהכרה כתאונת עבודה, יש לעמוד בשני תנאים מצטברים – האירוע חייב להתרחש תוך כדי העבודה ("בזמן התאונה"), וכן עקב העבודה עצמה ("נסיבות התאונה"). בנוגע לתנאי הזמן, די ברור שאירוע אלימות כלפי עובד במהלך שעות העבודה במקום העבודה עונה על דרישה זו. עם זאת, התנאי השני של קיום זיקה לעבודה עצמה מציב אתגר משמעותי יותר בהקשר של אירועי אלימות.

   הזיקה הנדרשת לעבודה משמעה שהאירוע האלים צריך לנבוע מסיכונים הכרוכים בעבודתו של העובד או מתפקידו הספציפי. לא די בכך שהאירוע התרחש במקום העבודה, אלא חייבת להיות תרומה של גורמים הקשורים לעבודה עצמה להתרחשות האירוע. במקרים בהם האלימות נבעה מסכסוך אישי או מניעים לא קשורים לעבודה, קשה יהיה להכיר בה כתאונת עבודה.

   שימו לב, על אף שבחוק הביטוח הלאומי מוזכרים שני תנאים להגדרת תאונת עבודה, כלומר, ש"התרחשה תוך כדי העבודה" וש"אירעה עקב העבודה", ההלכה הפסוקה קובעת כי התנאי המהותי והמכריע הוא הקשר הסיבתי, היינו שהתאונה נבעה מסיכונים הטבועים בעבודתו של העובד. בתי המשפט הבהירו כי גם אם תאונה לא התרחשה במסגרת שעות העבודה הפורמליות, ובלבד שהוכח קשר סיבתי מספק שהיא "אירעה עקב העבודה", די בכך כדי להכיר בה כתאונת עבודה המזכה בפיצויים. לפיכך, הגורם המרכזי הוא ה"עקב" – הקשר הסיבתי לעבודה, בעוד תנאי הזמן "תוך כדי העבודה" הוא משני בחשיבותו.

   תקיפה בזמן העבודה וסעיף 83 לחוק הביטוח הלאומי

   סעיף 83 לחוק הביטוח הלאומי קובע חזקה לפיה תאונה שאירעה לעובד תוך כדי עבודתו, רואים אותה כתאונה שנגרמה עקב העבודה, אלא אם הוכח אחרת. חזקה זו מכונה "חזקת סיבתיות". היא מבוססת על ההנחה שאירוע שהתרחש במהלך העבודה, קשור לעבודה עצמה אלא אם יוכח אחרת.

   פסיקת בתי הדין הביאה להרחבת תחולתה של חזקת הסיבתיות גם לאירועי אלימות ופשיעה במקום העבודה. כאשר אירוע כזה מתרחש תוך כדי העבודה, קמה החזקה שהוא קשור לעבודה ועל המוסד לביטוח לאומי להוכיח אחרת. במצבים של אי-בהירות לגבי הסיבות לאירוע, החזקה פועלת לטובת המבוטח.

   כלומר, במקרים של תקיפה או אירוע אלימות כלפי עובד במהלך עבודתו, יש להכיר באירוע כפגיעה בעבודה, אלא אם המוסד יוכיח חוסר קשר לעבודה באופן מוחלט. בהתאם, נפסק, כי אם האפשרות שאירוע האלימות קשור לעבודתו של המערער סבירה לפחות באותה מידה כמו אפשרויות אחרות, הרי שיש להכיר באירוע כתאונת עבודה.

   במילים אחרות, כשאירוע אלימות לא ייחשב תאונת עבודה, יש להוכיח קשר קונקרטי בין הרקע הפלילי לבין הירי.

   סיכום – אירועי אלימות בזמן העבודה

   במאמר זה סקרנו את ההלכות והחקיקה הרלוונטיות לשאלה האם אירועי אלימות במקום העבודה יכולים להיחשב כתאונות עבודה המזכות בפיצויים. ראינו כי חזקת הסיבתיות הקבועה בסעיף 83 לחוק הביטוח הלאומי, מטילה על המוסד לביטוח לאומי את הנטל להוכיח שאירוע אלימות שהתרחש תוך כדי העבודה אינו קשור לעבודה. פסיקות בתי הדין הרחיבו את תחולת החזקה גם לאירועי פשיעה ואלימות קיצוניים. התוצאה היא שבמרבית המקרים, אירוע אלימות כלפי עובד יוכר כתאונת עבודה, אלא אם המוסד יוכיח קשר ברור וחד-משמעי לגורמים חיצוניים שאינם קשורים לעבודה.

   אם נפגעת מאירוע אלימות או תקיפה במקום העבודה, חשוב שתפנה לקבלת ייעוץ משפטי מידי מעורך דין מומחה בתחום דיני תאונות עבודה. אנו נעזור לך לבחון את הזכויות המגיעות לך על פי חוק ולדרוש מהמוסד לביטוח לאומי את הפיצויים המלאים להם אתה זכאי. אל תוותר על זכויותיך – פנה אלינו כבר היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות.

    

   עדיין נותרו לכם שאלות? השאירו פרטים מטה או לחצו על המדריך המקיף לנפגעי עבודה ותקבלו את כל התשובות.

   תחומי התמחות נוספים

    • האם הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה? • מהו קשר סיבתי בתאונת עבודה • התקף לב בעבודה - האם הוא נחשב לתאונת עבודה? • האם תקיפה מינית בדרך לעבודה או ממנה נחשבת לתאונת עבודה? • האם אירוע אלימות בדרך לעבודה יחשב לתאונת עבודה? • תאונת עבודה ביום כיף או בהשתלמות • תקנה 18 לנפגעי עבודה – נפגעי עבודה עם נכות זמנית • תקנה 15 לנפגעי עבודה - סיוע לעובדים שאינם מסוגלים לחזור לעבודה • זכויות נפגעי תאונות עבודה - מדריך מקיף • מה זה פוסט טראומה וכיצד ניתן להוכיח שהיא נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי? • שלבים בתביעת לשון הרע • פיצויים בגין אירוע ירי – האם מדובר בתאונה? • ירי במהלך העבודה – האם מדובר בתאונת עבודה? • לשון הרע - אסטרטגיה ופיצויים • תאונה במהלך תיקון רכב – האם זו תאונת דרכים? • שלבים בתביעה לתאונת עבודה – מדריך לפיצוי מקסימלי • תאונת דרכים בעבודה • חייל שנפגע בתאונת דרכים - את מי כדאי לתבוע? • תביעה לפיצויים ברשלנות רפואית – אסטרטגיה לניצחון • תאונת דרכים ללא מגע פיזי - האם אתם זכאים לפיצויים? • שלבים בתביעת תאונת דרכים - מדריך לפיצוי מקסימלי • עורך דין ללשון הרע – חופש הביטוי והזכות לשם טוב • תביעת לשון הרע – מהו סוד הניצחון? • תביעה לפיצויים בתאונת דרכים • נזק נפשי בשירות הצבאי: כללי אצבע • עורך דין רשלנות רפואית בחיפה • חיילים שחלו בקרוהן במהלך השירות הצבאי • חיילים שחלו בסוכרת במהלך השירות הצבאי • שינויים דרמטיים בחוק נכי צה"ל • פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון • תביעה שמוגשת בגלל נזק אורתופדי מבלי שהיתה תאונה ספציפית • נזק נפשי כתוצאה מהשירות הצבאי: כללי אצבע • נזק שנגרם כתוצאה מניתוח בצבא • חיילי צה"ל שנפגעו במהלך חופשה

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה!

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   נפלה בכניסה למרפאה, ותפוצה בסכום של 85,000 ש"ח

   אישה שנתקלה במדרגה בכניסה למרפאה, קיבלה פיצויים בסך של 85,000 ש"ח.

   מדובר בסכום גבוה יחסית, מן הטעם, שלאישה לא נגרמה נכות, ולא נרגמו לה הפסדי השתכרות כתוצאה מאירוע הנפילה.

   רשלנות רפואית - הצלחה חסרת תקדים למשרדנו!

   בזכות חקירה נגדית מבריקה, מומחה מטעם בית המשפט (כירורג בכיר ממרכז הארץ) חזר בו מעדותו, והודה שבית החולים התרשל.

    

   תביעה בגין ליקויי בנייה

   מומחה מטעם בית המשפט קבע אובדן דמי שימוש ראויים בסך של 1,100 ש"ח לכל חודש במהלך תקופת הרטיבות.

    

   עוד הצלחה למשרדנו, והפעם – פתרון מהיר מחוץ לכותלי בית המשפט

   צ' חתמה על חוזה ושילמה את מלוא התמורה, בסך של למעלה מ-30,000 ₪. לצערה, התמורה שקיבלה בגין התשלום – הייתה שלא לשביעות רצונה, ולמעשה – הבינה כי נפלה במקרה תרמית. בתוך פחות מחודש ימים לאחר פנייתה אלינו, ולאחר משא ומתן אפקטיבי וממוקד, נחתם הסכם להשבת התמורה לצ' (בניכוי הוצאות עבודה ריאליות). שמחנו לעמוד לשירותה של צ', במהירות, ביעילות, ובלי להגיע לבית המשפט.

    

   190,000 ש"ח פיצויים ללקוח שלנו שעבר תאונת דרכים, למרות שהשכר החודשי שלו לא נפגע

   אחת מההצדקות לפיצוי בדיני נזיקין היא "שינוי מצב לרעה". אדם שעובר תאונה ונגרם לו נזק, סביר להניח שמצבו ישתנה לרעה בעקבות התאונה. האינדיקציה החזקה ביותר לשינו

   50,000 ש"ח פיצויים, בגלל רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

   לקוחה שלנו ביצעה ניתוח לשאיבת שומן, בעלות של כ- 12,000 ש"ח. הניתוח לא הצליח (בלשון המעטה), אז תבענו את חברת הפלסטיקה. תוך זמן קצר ניצחנו, וזכינו בסך של כ- 50,000 ש"ח. אז רשמנו לפניכם, אם אתם צריכים עורך דין לרשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים – זה אנחנו!

   ניצחון מוחץ לפני שהגענו לבית המשפט

   איך עשינו את זה? הנה הסיפור, בקצרה: מעשה בחברת תוכנה (הלקוחה שלנו) שהתקשרה עם חברה שמתמחה בהענקת אשראי חוץ בנקאי ללקוחות פרטיים.

   רשלנות בטיפול שיניים

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד.

    

   פיצוי בסך של 150,000 ש"ח בתאונת דרכים, למרות שלא נגרם נזק משמעותי

   נכון שלכל אחד מאיתנו יש חבר או קרוב משפחה שהיה מעורב בתאונת דרכים, ואף על פי שלא קרה לו כלום הוא קיבל פיצוי בסך של 150,000 ש"ח.

    

   מעבירים הרצאות ללשכת עורכי הדין

   כל כך מקצועיים במקרקעין, שאנחנו מעבירים הרצאות בענייני מקרקעין, מטעם לשכת עורכי הדין.

   כבוד לעורכת הדין (המלומדת) סיון שחר ממשרדנו!

   תביעה בגין הטרדה מינית - ניצחון מרשים למשרדנו

   הקטינה, בשנות העשרה לחייה, הגיעה למשרדנו לאחר שהעבריין שתקף אותה מינית הורשע בביצוע עבירות מין. הגשנו בשם הנערה, תביעה בגין הטרדה מינית, נגד התוקף. על מנת להביא את התוקף לדין, ולהבטיח שהתוקף ישלם על הנזקים שנגרמו לנערה.

   אמת היא שכל הון שבעולם לא יוכל לפצות על הכאב, ההשפלה, והפגיעה העצומה שחוותה הנערה. אולם כחלק ממלחמת הצדק שניהלנו נגד התוקף, משרדנו עמד על כך שהפיצוי שהוא ישלם לתובעת, יהיה גבוה דיו כדי להרתיע אותו ולאפשר לנערה בסיס להחלמה וחזרה למסלול חייה התקין.

   משרדנו ניצח בתביעה סבוכה ביותר, שתחילתה בשנת 2012, והחזיר לקשישה את הזכות הבסיסית ביותר – הזכות לחירות על גופה ונפשה

   שלומית כהן (שם בדוי) הגיעה למשרדנו וביקשה שנייצג אותה מול רשויות החוק. המדינה ומחלקת הרווחה קבעו ששלומית אינה יכולה לדאוג לענייניה, ולכן מינו לה אפוטרופוס על גופה ורכושה, כך שהיכולת להחליט מה טוב עבורה נשללה ממנה ביום בהיר אחד.

   נפגעה בתאונת דרכים, ותקבל פיצוי בסך של כ- 1,260,000 ₪!

   עוד הישג מרשים למשרדנו.

   רונית ברכה (שם בדוי), נפגעה בתאונת דרכים, בהיותה בת 44.

   נקלע לקרב יריות, וקיבל פיצויים מפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

   בחופש הגדול שלפני כיתה י', מאיר (שם בדוי) נקלע לאירוע ירי סמוך לביתו. לא פחות מארבעה קליעים פילחו את פלג גופו העליון, והוא הובהל לבית החולים, כשהוא מורדם ומונשם, במצב אנוש.
   מכיוון שמאיר היה תלמיד בזמן אירוע הירי, הגשנו תביעה נגד חברת הביטוח, אשר מבטחת את כל תלמידי ישראל, בפוליסת תאונות אישיות.

   לא הרבה יודעים, אך לכל תלמיד בישראל יש ביטוח תאונות אישיות, אשר חל על כל תלמיד, בכל זמן, ובכל מקום בו נמצא התלמיד, גם אם התאונה אירעה בלי קשר לפעילות המוסד החינוכי. כך לדוגמה, גם אם התלמיד נפצע במהלך החופש הגדול, בחוף הים, במגרש משחקים, או כתוצאה ממעשי אלימות, הוא עשוי להיות זכאי לפיצויים מחברת הביטוח.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט
   צרו קשר