האם אירוע אלימות בדרך לעבודה יחשב לתאונת עבודה?

זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   האם אירוע אלימות בדרך לעבודה יחשב לתאונת עבודה?

   במאמר זה נדון בשאלה האם אירוע אלימות שמתרחש בדרך מהבית לעבודה, או מהעבודה אל הבית, לדוגמה, סכסוך בין נהגים על מקום חנייה, עשוי להיחשב לתאונת עבודה. נבחן את הגישות השונות לנושא חשוב זה תוך התייחסות להלכה ולמצב המשפטי בישראל.

   מהי תאונת עבודה?

   לפני שנדון בשאלה האם אירועי אלימות בדרך לעבודה או ממנה יכולה להיחשב כתאונת עבודה, נציג תחילה את ההגדרה הבסיסית של "תאונת עבודה". תאונת עבודה היא פגיעה גופנית או נפשית הנגרמת לעובד תוך כדי מילוי תפקידו ובמסגרת עבודתו.

   בנוסף, על פי החוק, גם תאונה שמתרחשת בדרכו של העובד מהמקום שבו לן אל מקום העבודה, או בדרכו חזרה משם לביתו, עשויה להיכלל בהגדרה של תאונת עבודה. בנוסף, גם נסיעה ממקום עבודה אחד, למקום עבודה אחר, עשויה להיחשב כתאונת עבודה.

   כעת נפרט את התנאים המדויקים המכריעים מתי האם אירועי אלימות, אם בכלל, יוכרו כתאונת עבודה.

   אירוע אלימות בדרך לעבודה – מבחן סיכוני הדרך

   על פי המבחן המכונה "מבחן סיכוני הדרך", כדי שתאונה שארעה בדרך לעבודה או ממנה תוכר כתאונת עבודה, על הנפגע להוכיח להוכיח קשר סיבתי בין האירוע לבין הסיכונים הייחודיים של ההליכה או הנסיעה לעבודה. כלומר, התאונה חייבת להתרחש תוך כדי הדרך לעבודה ועקב סיכוניה הספציפיים של הדרך.

   סיכוני הדרך, כך נקבע בפסיקה, הם אותם סיכונים צפויים וטבעיים הארבים למי שעושה את דרכו ברשות הרבים. גם גורמים הנובעים מהתנהגותו של הנפגע עצמו – כגון חציית כביש בחוסר זהירות, עלייה חפוזה על המדרכה, היתקלות בעצם בשל חוסר תשומת לב, דריכה לא נכונה על הכביש או מעידה כתוצאה משקיעה במחשבות, עשויה להיחשב כתאונה שאירעה כתוצאה מסיכוני הדרך. במילים אחרות, גם תקלות בהליכה שמקורן בהכשלה עצמית או ברשלנות, עשויות להיכלל בגדר סיכוני הדרך, ככל שעדיין קיים קשר סיבתי בינן לבין הדרך עצמה.

   למעשה, ישנם שני מקרים קלאסיים שבהם תאונה בדרך לא תיחשב תאונת עבודה: האחת, כאשר התאונה התרחשה בשל סיבה פנימית הקשורה לנפגע, ללא כל גורם חיצוני הקשור לדרך. כך לדוגמה, אישה שנפלה כתוצאה מהתקף אפילפיסה בלי קשר לסיכוני הדרך, לא תוכר כנפגעת תאונת עבודה. מקרה נוסף, הוא כאשר הפגיעה "כוונה" לנפגע על רקע אישי. רוצה לומר, אדם שנפגע בדרך לעבודה, כתוצאה מסכסוך אלימות אישי, התאונה לא תוכר כתאות עבודה.

   האם אירועי אלימות בדרך לעבודה ייחשבו כתאונת עבודה?

   כפי שציינו לעיל, כל אירוע תאונתי שהתרחש בדרך לעבודה או ממנה, ואשר נגרם כתוצאה מסיכוני הדרך, ייחשב לתאונת עבודה. עוד ראינו, כי בהכללה ניתן לומר, כי "סיכון דרך" הוא כל סיכון שנגרם שלא על רקע אישי של הנפגע.

   לכן, גם אירועי אלימות כגון שוד או תקיפה עלולים להיחשב כסיכון דרך, אם הם לא בוצעו בכוונה מכוונת לתקוף את הנפגע הספציפי. כלומר, במקרה של אירוע אלימות כלפי עובד בדרכו לעבודה או ממנה, יש להוכיח שהתקיפה בוצעה בשל התנהגות מופרעת של התוקף או מניע אקראי אחר, ולא על רקע אישי הקשור לעובד הנפגע. אם יוכח שהאלימות לא נבעה מרקע אישי של העובד, התאונה תוכר כתאונת עבודה על פי מבחן סיכוני הדרך. לכן, אדם שנפגע בדרכו לעבודה מחילופי ירי, או אפילו מפיצוץ מטען, יוכר כנפגע עבודה, אם הוא יוכיח שכל אדם אחר שהיה עובר באותה הדרך היה נפגע מהירי.

   סיכום – אירוע אלימות בדרך לעבודה או ממנה

   כפי שראינו, ההכרה באירוע אלימות בדרך לעבודה או ממנה כתאונת עבודה אינה מובנת מאליה. על פי ההלכה המשפטית, נדרש להוכיח קשר סיבתי בין האירוע לבין "סיכוני הדרך" הספציפיים – כלומר, שהאלימות לא נבעה מרקע אישי של העובד, אלא הייתה תוצאה של גורם חיצוני הקשור להליכה/נסיעה לעבודה עצמה.

   מבחן "סיכוני הדרך" בכל הנוגע לאירועי אלימות הוא סבוך ומורכב, ויישומו תלוי בפרטי המקרה. עורכי דין המתמחים בתחום דיני העבודה יכולים לסייע באיסוף ראיות ובהצגת טיעונים משפטיים להכרה בזכויותיכם כנפגעי עבודה במקרים אלה.

   אם נתקלתם באירוע אלימות בדרך לעבודה או ממנה, או שיש לכם שאלות נוספות בנושא, אנו ממליצים ליצור עימנו קשר לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא עלות. משרדנו ישמח לסייע לכם ככל שניתן בבירור הזכויות המגיעות לכם.

    

   עדיין נותרו לכם שאלות? השאירו פרטים מטה או לחצו על המדריך המקיף לנפגעי עבודה ותקבלו את כל התשובות.

   תחומי התמחות נוספים

    • האם הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה? • מהו קשר סיבתי בתאונת עבודה • התקף לב בעבודה - האם הוא נחשב לתאונת עבודה? • אלימות בזמן העבודה - האם הם נחשבים לתאונות עבודה? • האם תקיפה מינית בדרך לעבודה או ממנה נחשבת לתאונת עבודה? • תאונת עבודה ביום כיף או בהשתלמות • תקנה 18 לנפגעי עבודה – נפגעי עבודה עם נכות זמנית • תקנה 15 לנפגעי עבודה - סיוע לעובדים שאינם מסוגלים לחזור לעבודה • זכויות נפגעי תאונות עבודה - מדריך מקיף • מה זה פוסט טראומה וכיצד ניתן להוכיח שהיא נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי? • שלבים בתביעת לשון הרע • פיצויים בגין אירוע ירי – האם מדובר בתאונה? • ירי במהלך העבודה – האם מדובר בתאונת עבודה? • לשון הרע - אסטרטגיה ופיצויים • תאונה במהלך תיקון רכב – האם זו תאונת דרכים? • שלבים בתביעה לתאונת עבודה – מדריך לפיצוי מקסימלי • תאונת דרכים בעבודה • חייל שנפגע בתאונת דרכים - את מי כדאי לתבוע? • תביעה לפיצויים ברשלנות רפואית – אסטרטגיה לניצחון • תאונת דרכים ללא מגע פיזי - האם אתם זכאים לפיצויים? • שלבים בתביעת תאונת דרכים - מדריך לפיצוי מקסימלי • עורך דין ללשון הרע – חופש הביטוי והזכות לשם טוב • תביעת לשון הרע – מהו סוד הניצחון? • תביעה לפיצויים בתאונת דרכים • נזק נפשי בשירות הצבאי: כללי אצבע • עורך דין רשלנות רפואית בחיפה • חיילים שחלו בקרוהן במהלך השירות הצבאי • חיילים שחלו בסוכרת במהלך השירות הצבאי • שינויים דרמטיים בחוק נכי צה"ל • פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון • תביעה שמוגשת בגלל נזק אורתופדי מבלי שהיתה תאונה ספציפית • נזק נפשי כתוצאה מהשירות הצבאי: כללי אצבע • נזק שנגרם כתוצאה מניתוח בצבא • חיילי צה"ל שנפגעו במהלך חופשה

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה!

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   נפלה בכניסה למרפאה, ותפוצה בסכום של 85,000 ש"ח

   אישה שנתקלה במדרגה בכניסה למרפאה, קיבלה פיצויים בסך של 85,000 ש"ח.

   מדובר בסכום גבוה יחסית, מן הטעם, שלאישה לא נגרמה נכות, ולא נרגמו לה הפסדי השתכרות כתוצאה מאירוע הנפילה.

   רשלנות רפואית - הצלחה חסרת תקדים למשרדנו!

   בזכות חקירה נגדית מבריקה, מומחה מטעם בית המשפט (כירורג בכיר ממרכז הארץ) חזר בו מעדותו, והודה שבית החולים התרשל.

    

   תביעה בגין ליקויי בנייה

   מומחה מטעם בית המשפט קבע אובדן דמי שימוש ראויים בסך של 1,100 ש"ח לכל חודש במהלך תקופת הרטיבות.

    

   עוד הצלחה למשרדנו, והפעם – פתרון מהיר מחוץ לכותלי בית המשפט

   צ' חתמה על חוזה ושילמה את מלוא התמורה, בסך של למעלה מ-30,000 ₪. לצערה, התמורה שקיבלה בגין התשלום – הייתה שלא לשביעות רצונה, ולמעשה – הבינה כי נפלה במקרה תרמית. בתוך פחות מחודש ימים לאחר פנייתה אלינו, ולאחר משא ומתן אפקטיבי וממוקד, נחתם הסכם להשבת התמורה לצ' (בניכוי הוצאות עבודה ריאליות). שמחנו לעמוד לשירותה של צ', במהירות, ביעילות, ובלי להגיע לבית המשפט.

    

   190,000 ש"ח פיצויים ללקוח שלנו שעבר תאונת דרכים, למרות שהשכר החודשי שלו לא נפגע

   אחת מההצדקות לפיצוי בדיני נזיקין היא "שינוי מצב לרעה". אדם שעובר תאונה ונגרם לו נזק, סביר להניח שמצבו ישתנה לרעה בעקבות התאונה. האינדיקציה החזקה ביותר לשינו

   50,000 ש"ח פיצויים, בגלל רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

   לקוחה שלנו ביצעה ניתוח לשאיבת שומן, בעלות של כ- 12,000 ש"ח. הניתוח לא הצליח (בלשון המעטה), אז תבענו את חברת הפלסטיקה. תוך זמן קצר ניצחנו, וזכינו בסך של כ- 50,000 ש"ח. אז רשמנו לפניכם, אם אתם צריכים עורך דין לרשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים – זה אנחנו!

   ניצחון מוחץ לפני שהגענו לבית המשפט

   איך עשינו את זה? הנה הסיפור, בקצרה: מעשה בחברת תוכנה (הלקוחה שלנו) שהתקשרה עם חברה שמתמחה בהענקת אשראי חוץ בנקאי ללקוחות פרטיים.

   רשלנות בטיפול שיניים

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד.

    

   פיצוי בסך של 150,000 ש"ח בתאונת דרכים, למרות שלא נגרם נזק משמעותי

   נכון שלכל אחד מאיתנו יש חבר או קרוב משפחה שהיה מעורב בתאונת דרכים, ואף על פי שלא קרה לו כלום הוא קיבל פיצוי בסך של 150,000 ש"ח.

    

   מעבירים הרצאות ללשכת עורכי הדין

   כל כך מקצועיים במקרקעין, שאנחנו מעבירים הרצאות בענייני מקרקעין, מטעם לשכת עורכי הדין.

   כבוד לעורכת הדין (המלומדת) סיון שחר ממשרדנו!

   תביעה בגין הטרדה מינית - ניצחון מרשים למשרדנו

   הקטינה, בשנות העשרה לחייה, הגיעה למשרדנו לאחר שהעבריין שתקף אותה מינית הורשע בביצוע עבירות מין. הגשנו בשם הנערה, תביעה בגין הטרדה מינית, נגד התוקף. על מנת להביא את התוקף לדין, ולהבטיח שהתוקף ישלם על הנזקים שנגרמו לנערה.

   אמת היא שכל הון שבעולם לא יוכל לפצות על הכאב, ההשפלה, והפגיעה העצומה שחוותה הנערה. אולם כחלק ממלחמת הצדק שניהלנו נגד התוקף, משרדנו עמד על כך שהפיצוי שהוא ישלם לתובעת, יהיה גבוה דיו כדי להרתיע אותו ולאפשר לנערה בסיס להחלמה וחזרה למסלול חייה התקין.

   משרדנו ניצח בתביעה סבוכה ביותר, שתחילתה בשנת 2012, והחזיר לקשישה את הזכות הבסיסית ביותר – הזכות לחירות על גופה ונפשה

   שלומית כהן (שם בדוי) הגיעה למשרדנו וביקשה שנייצג אותה מול רשויות החוק. המדינה ומחלקת הרווחה קבעו ששלומית אינה יכולה לדאוג לענייניה, ולכן מינו לה אפוטרופוס על גופה ורכושה, כך שהיכולת להחליט מה טוב עבורה נשללה ממנה ביום בהיר אחד.

   נפגעה בתאונת דרכים, ותקבל פיצוי בסך של כ- 1,260,000 ₪!

   עוד הישג מרשים למשרדנו.

   רונית ברכה (שם בדוי), נפגעה בתאונת דרכים, בהיותה בת 44.

   נקלע לקרב יריות, וקיבל פיצויים מפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

   בחופש הגדול שלפני כיתה י', מאיר (שם בדוי) נקלע לאירוע ירי סמוך לביתו. לא פחות מארבעה קליעים פילחו את פלג גופו העליון, והוא הובהל לבית החולים, כשהוא מורדם ומונשם, במצב אנוש.
   מכיוון שמאיר היה תלמיד בזמן אירוע הירי, הגשנו תביעה נגד חברת הביטוח, אשר מבטחת את כל תלמידי ישראל, בפוליסת תאונות אישיות.

   לא הרבה יודעים, אך לכל תלמיד בישראל יש ביטוח תאונות אישיות, אשר חל על כל תלמיד, בכל זמן, ובכל מקום בו נמצא התלמיד, גם אם התאונה אירעה בלי קשר לפעילות המוסד החינוכי. כך לדוגמה, גם אם התלמיד נפצע במהלך החופש הגדול, בחוף הים, במגרש משחקים, או כתוצאה ממעשי אלימות, הוא עשוי להיות זכאי לפיצויים מחברת הביטוח.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט
   צרו קשר