זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   האם הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה?

   במאמר הבא נבחן האם הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה. כידוע, הטרדה מינית במקום העבודה היא תופעה קשה ופוגענית שיכולה להשפיע לרעה על בריאותם הנפשית והפיזית של העובדים. במקרים מסוימים, הטרדה מינית עלולה אף להיחשב כתאונת עבודה לפי החוק. במאמר זה נבחן את התנאים המשפטיים שבהם הטרדה מינית עשויה להיחשב כתאונת עבודה.

    

   מהי הגדרת "תאונת עבודה" על פי החוק?

   על מנת להבין האם  הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה לפי החוק, חשוב להכיר את ההגדרה המדויקת של המונח "תאונת עבודה". בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, "תאונת עבודה" מוגדרת כפגיעה גופנית או נפשית שאירעה לעובד כתוצאה מאירוע פתאומי, במהלך עבודתו של העובד ובקשר ישיר אליה. כלומר, על מנת שאירוע יוכר כתאונת עבודה, עליו להתרחש במסגרת שעות העבודה, בסביבת מקום העבודה או כחלק מפעילות העבודה עצמה. דוגמאות נפוצות כוללות פציעות משריפות, נפילות, חתכים ממכונות וכדומה. במקרים מוכרים אלה, העובד הנפגע זכאי לפיצויים והחזר הוצאות רפואיות על-פי החוק. עם זאת, ישנם גם מצבים גבוליים יותר שבהם נדרשת בחינה קפדנית כדי לקבוע אם האירוע עונה על ההגדרה המשפטית של תאונת עבודה.

    

   רוצים לדעת האם תקיפה מינית *בדרך לעבודה* נחשבת תאונת עבודה? לחצו כאן

    

   התנאים להכרה בהטרדה מינית כתאונת עבודה

   על מנת שהטרדה מינית תחשב לתאונת עבודה על פי החוק, קיימים שלושה תנאים מרכזיים שיש להוכיח:

   1. אירוע מיוחד אובייקטיבי: על המוטרד להראות כי במהלך עבודתו התרחש אירוע מיוחד ויוצא דופן שניתן לזהותו ולאתר את זמנו ומקומו. אירוע זה יכול להיות אקט ספציפי של הטרדה מינית חריגה ובלתי שגרתית שחרג ממהלך העבודה הרגיל.
   2. השפעה סובייקטיבית: יש להוכיח כי האירוע המיוחד גרם לנזק גופני של ממש, כגון פגיעה נפשית בעובד המוטרד. הפגיעה יכולה לבוא לידי ביטוי בדחק נפשי חריג, חרדה, דיכאון וכדומה.
   3. קשר סיבתי: על העובד להוכיח קשר סיבתי בין אירוע ההטרדה, לבין הנזק הנפשי או הגופני שנגרם לו.

   כל שלושת התנאים הללו חייבים להתקיים על מנת שהטרדה מינית במקום העבודה תוכר כ"תאונת עבודה" על פי החוק.

    

   הטרדה מינית בעבודה – קיומו של אירוע מיוחד

   כפי שציינו, על מנת שהטרדה מינית במקום העבודה תיחשב תאונת עבודה על פי החוק, התנאי המרכזי הראשון הוא קיומו של "אירוע מיוחד אובייקטיבי".

   האירוע המיוחד מתייחס לאירוע ספציפי של הטרדה מינית שיוצא מגדר שגרת העבודה הרגילה ונתפס כחריג ובלתי שגרתי עבור העובד המוטרד. זהו אירוע שניתן לזהותו ולאתר את זמן התרחשותו ומקומו.

   אירוע מיוחד של הטרדה מינית עשוי לכלול התבטאויות וורבליות גסות ופוגעניות בעלות אופי מיני, התנהגויות מיניות לא רצויות כמו מבטים, תנועות גוף מביכות, או מגע פיזי. במקרים קיצוניים יותר, האירוע המיוחד יכול להתבטא בהתנכלות מינית חמורה, סחיטה להתנהגות מינית תמורת טובות הנאה, או תקיפה מינית ישירה.

   חשוב לציין כי אין צורך להוכיח שמדובר ב"אירוע חריג" ברמה גבוהה במיוחד, אלא די בהוכחת "אירוע מיוחד" שחורג מהשגרה ומהמקובל עבור אותו עובד באותו מקום עבודה.

   מילוי התנאי הזה של "אירוע מיוחד אובייקטיבי" הוא צעד ראשון וקריטי להכרה משפטית בהטרדה מינית כתאונת עבודה המזכה בפיצוי על פי חוק.

    

   למאמר מעניין על חשיבותו של עורך הדין בתאונות עבודה – לחצו כאן

    

   דרישת "ההשפעה הסובייקטיבית" כתנאי להכרה בהטרדה מינית כתאונת עבודה

   התנאי השני החיוני להכרה בהטרדה מינית במקום העבודה כ"תאונת עבודה" הוא הוכחת השפעה סובייקטיבית משמעותית של האירוע על העובד המוטרד. כלומר, לא די בקיומו של אירוע מיוחד אובייקטיבי של הטרדה, אלא יש להראות כי אירוע זה גרם לדחק נפשי חריג ובלתי רגיל אצל העובד עצמו.

   ההשפעה הסובייקטיבית נקבעת באופן אינדיווידואלי עבור כל עובד, בהתאם לנסיבות האישיות והייחודיות לו. יש לבחון כיצד האירוע המיוחד של ההטרדה השפיע באופן ממשי וספציפי על אותו עובד, ולא כיצד ראוי היה שאותו אירוע ישפיע על עובד ממוצע. חשוב להוכיח כי האירוע הטביע חותם משמעותי וגרם לעובד דחק נפשי חריג ובלתי שגרתי עבורו.

    

   הקשר הסיבתי בין ההשפעה הסובייקטיבית לבין העבודה

   התנאי השלישי והמכריע להכרה בהטרדה מינית כתאונת עבודה הוא הוכחת קשר סיבתי ישיר בין ההשפעה הסובייקטיבית החריגה שחווה העובד המוטרד לבין עבודתו. יש להראות קשר סיבתי כפול:

   1. קשר סיבתי בין העבודה לבין האירוע המיוחד של ההטרדה – שהאירוע התרחש במסגרת העבודה ולא כתוצאה מגורמים חיצוניים.
   2. קשר סיבתי בין האירוע המיוחד של ההטרדה לבין הדחק הנפשי החריג והבלתי שגרתי שחווה העובד – שההשפעה הסובייקטיבית הקשה נגרמה ישירות עקב האירוע המסוים של ההטרדה ולא משום גורמים אחרים.

   שני קשרים סיבתיים אלו חיוניים כדי לקשור את ההטרדה המינית באופן ברור וישיר לעבודה עצמה ולהוכיח שההשפעה הקשה היא תוצר של האירוע שהתרחש במסגרת העבודה. ללא הוכחת הקשר הסיבתי הכפול, לא ניתן יהיה להכיר בהטרדה כתאונת עבודה על פי חוק.

    

   להרחבה אודות הקשר הסיבתי בתאונות עבודה – לחצו כאן

    

   הקשר הסיבתי בין העבודה לאירוע המיוחד של ההטרדה המינית

   כעת, נדון בקשר הסיבתי הראשון. כאמור מעלה, על מנת להוכיח קיומו של קשר סיבתי ראשון בין העבודה לבין האירוע המיוחד של ההטרדה המינית, יש להראות כי האירוע המסוים של ההטרדה נבע מתנאי העבודה או מדרישות התפקיד. המטרה היא לשלול אפשרות שמקור ההטרדה היה בגורמים חיצוניים שאינם קשורים כלל לסביבת העבודה.

   דוגמאות להוכחת קשר סיבתי זה כוללות מצבים שבהם ההטרדה המינית התרחשה על ידי עמית לעבודה, לקוח של בית העסק, או אירועים של התנכלות והטרדה שהתרחשו בשטח מקום העבודה עצמו. חשוב להראות כי ההטרדה קשורה באופן ברור לסביבה התעסוקתית ולחובות התפקיד.

    

   נפגעתם מתאונת עבודה שהיא גם פעולת איבה? כדי לקרוא על מיצוי הזכויות שלכם, הקליקו על הקישור הזה, או על הקישור הזה

    

   הקשר הסיבתי בין האירוע המיוחד של ההטרדה המינית לבין הדחק הנפשי

   לאחר הוכחת הקשר הסיבתי הראשון בין העבודה לאירוע המיוחד של ההטרדה, יש להוכיח קשר סיבתי שני – בין אירוע ההטרדה המסוים לבין הדחק הנפשי החריג שחווה העובד המוטרד. כלומר, יש להראות שהדחק הנפשי הבלתי שגרתי כמו חרדה, דיכאון או טראומה שפגעו בעובד, נגרמו כתוצאה ישירה מאירוע ההטרדה המינית הספציפי במקום העבודה ולא מגורמים אחרים.

   להוכחת קשר סיבתי זה, עשויה להידרש חוות דעת מקצועית של איש מקצוע רפואי או נפשי. חוות הדעת תנתח את אירוע ההטרדה, את היסטוריית הרקע הנפשי של העובד ותבחן האם אירוע ההטרדה המסוים היה מסוגל מבחינה מקצועית לגרום לדחק הנפשי החריג שתואר אצל אותו עובד.

   רק לאחר שהוכחו שני סוגי הקשר הסיבתי – בין העבודה לאירוע המיוחד, ובין האירוע המיוחד לדחק הנפשי – ניתן לקבוע שמתקיים קשר סיבתי כולל בין העבודה לבין הפגיעה הנפשית של העובד, ולהכיר בהטרדה המינית כ"תאונת עבודה" על פי חוק.

    

   סיכום – התנאים להכרה בהטרדה מינית כתאונת עבודה

   במאמר שקראנו בחנו האם ובאלו תנאים הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה.ראינו, כי על מנת שהטרדה מינית במקום העבודה תוכר כ"תאונת עבודה" לפי החוק, יש לעמוד בשלושה תנאים מצטברים:

   1. אירוע מיוחד אובייקטיבי – קיומו של אירוע ספציפי של הטרדה מינית חריג ויוצא דופן, שניתן לזהות את זמנו ומקומו.
   2. השפעה סובייקטיבית – האירוע המיוחד גרם לדחק נפשי חריג ובלתי שגרתי אצל העובד המוטרד באופן ספציפי לנסיבותיו האישיות.
   3. קשר סיבתי כפול – יש להוכיח קשר סיבתי ראשון בין העבודה לאירוע ההטרדה, וקשר שני בין האירוע להשפעה הסובייקטיבית על העובד.

   רק לאחר שהוכחו שלושת התנאים הללו, ניתן להכיר בהטרדה המינית כ"תאונת עבודה" המזכה את העובד הנפגע בפיצוי וזכויות על פי חוק. תנאים אלו נועדו להבטיח שההטרדה קשורה באופן ישיר לעבודה ולא נגרמה מגורמים חיצוניים.

   מילוי התנאים המצטברים הוא דרך חשובה להעלות את המודעות ולהכיר בחומרת ההטרדות המיניות במקומות העבודה ובזכויות הנפגעים לפיצוי במקרים המתאימים.

    

   רוצים לקרוא עוד על חשיבותו של עורך הדין לתאונות עבודה? לחצו כאן 

    

   פנו להתייעצות עם עורך דין לתאונות עבודה

   כפי שראינו, הכרה בהטרדה מינית במקום העבודה כ"תאונת עבודה" מזכה את העובד הנפגע בפיצוי משמעותי לפי חוק. אך התהליך המשפטי להוכחת ההכרה אינו פשוט, ודורש עמידה בשלושה תנאים מצטברים וסבוכים והוכחת קשר סיבתי כפול בין ההטרדה לנזקים שנגרמו.

   לכן, אם חוויתם הטרדה מינית חמורה במקום עבודתכם שגרמה לכם לנזקים נפשיים או גופניים משמעותיים, אנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין בתחום תאונות העבודה. עורך הדין יוכל לבחון את מכלול הנסיבות הייחודיות למקרה, לסייע באיסוף ראיות מספקות ולייצג אתכם בצורה המקצועית ביותר לצורך הגשת תביעה.

   התמחותנו בסוגיית ההטרדות המיניות כתאונות עבודה מעניקה לנו את הידע והניסיון לנהל את התהליך המשפטי המורכב ולהבטיח שזכויותיכם יישמרו וקיבלו את הפיצוי הראוי לכם. צרו קשר עוד היום לקביעת התייעצות ראשונית.

    

   נותרו לכם שאלות? השאירו פרטים מטה או לחצו על המדריך המקיף לנפגעי עבודה ותקבלו את כל התשובות.

   רוצים לקרוא עלינו עוד? אתם יכולים לטייל כאן באתר, או לבקר אותנו בפייסבוק, או באינסטגרם.

    

   תחומי התמחות נוספים

    • עורך דין נכי צה"ל בחיפה • עורך דין משרד הביטחון בחיפה • עורך דין לנפגעי פעולות איבה בצפון • עורך דין לנפגעי פעולות איבה בחיפה • התקף לב כתוצאה מהעבודה • הטרדה מינית בעבודה - האם זו תאונת עבודה? • מהו קשר סיבתי בתאונת עבודה • התקף לב בעבודה כתאונת עבודה • אלימות בזמן העבודה - האם הם נחשבים לתאונות עבודה? • האם תקיפה מינית בדרך לעבודה או ממנה נחשבת לתאונת עבודה? • האם אירוע אלימות בדרך לעבודה יחשב לתאונת עבודה? • תאונת עבודה ביום כיף או בהשתלמות • תקנה 18 לנפגעי עבודה – נפגעי עבודה עם נכות זמנית • תקנה 15 לנפגעי עבודה - סיוע לעובדים שאינם מסוגלים לחזור לעבודה • זכויות נפגעי תאונות עבודה - מדריך מקיף • מה זה פוסט טראומה וכיצד ניתן להוכיח שהיא נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי? • שלבים בתביעת לשון הרע • פיצויים בגין אירוע ירי – האם מדובר בתאונה? • ירי במהלך העבודה – האם מדובר בתאונת עבודה? • לשון הרע - אסטרטגיה ופיצויים • תאונה במהלך תיקון רכב – האם זו תאונת דרכים? • שלבים בתביעה לתאונת עבודה – מדריך לפיצוי מקסימלי • תאונת דרכים בעבודה • חייל שנפגע בתאונת דרכים - את מי כדאי לתבוע? • תביעה לפיצויים ברשלנות רפואית – אסטרטגיה לניצחון • תאונת דרכים ללא מגע פיזי - האם אתם זכאים לפיצויים? • שלבים בתביעת תאונת דרכים - מדריך לפיצוי מקסימלי • עורך דין ללשון הרע – חופש הביטוי והזכות לשם טוב • תביעת לשון הרע – מהו סוד הניצחון? • תביעה לפיצויים בתאונת דרכים • נזק נפשי בשירות הצבאי: כללי אצבע • עורך דין רשלנות רפואית בחיפה • חיילים שחלו בקרוהן במהלך השירות הצבאי • חיילים שחלו בסוכרת במהלך השירות הצבאי • שינויים דרמטיים בחוק נכי צה"ל • פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון • תביעה שמוגשת בגלל נזק אורתופדי מבלי שהיתה תאונה ספציפית • נזק נפשי כתוצאה מהשירות הצבאי: כללי אצבע • נזק שנגרם כתוצאה מניתוח בצבא • חיילי צה"ל שנפגעו במהלך חופשה

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה!

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   נפלה בכניסה למרפאה, ותפוצה בסכום של 85,000 ש"ח

   אישה שנתקלה במדרגה בכניסה למרפאה, קיבלה פיצויים בסך של 85,000 ש"ח.

   מדובר בסכום גבוה יחסית, מן הטעם, שלאישה לא נגרמה נכות, ולא נרגמו לה הפסדי השתכרות כתוצאה מאירוע הנפילה.

   רשלנות רפואית - הצלחה חסרת תקדים למשרדנו!

   בזכות חקירה נגדית מבריקה, מומחה מטעם בית המשפט (כירורג בכיר ממרכז הארץ) חזר בו מעדותו, והודה שבית החולים התרשל.

    

   תביעה בגין ליקויי בנייה

   מומחה מטעם בית המשפט קבע אובדן דמי שימוש ראויים בסך של 1,100 ש"ח לכל חודש במהלך תקופת הרטיבות.

    

   עוד הצלחה למשרדנו, והפעם – פתרון מהיר מחוץ לכותלי בית המשפט

   צ' חתמה על חוזה ושילמה את מלוא התמורה, בסך של למעלה מ-30,000 ₪. לצערה, התמורה שקיבלה בגין התשלום – הייתה שלא לשביעות רצונה, ולמעשה – הבינה כי נפלה במקרה תרמית. בתוך פחות מחודש ימים לאחר פנייתה אלינו, ולאחר משא ומתן אפקטיבי וממוקד, נחתם הסכם להשבת התמורה לצ' (בניכוי הוצאות עבודה ריאליות). שמחנו לעמוד לשירותה של צ', במהירות, ביעילות, ובלי להגיע לבית המשפט.

    

   190,000 ש"ח פיצויים ללקוח שלנו שעבר תאונת דרכים, למרות שהשכר החודשי שלו לא נפגע

   אחת מההצדקות לפיצוי בדיני נזיקין היא "שינוי מצב לרעה". אדם שעובר תאונה ונגרם לו נזק, סביר להניח שמצבו ישתנה לרעה בעקבות התאונה. האינדיקציה החזקה ביותר לשינו

   50,000 ש"ח פיצויים, בגלל רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

   לקוחה שלנו ביצעה ניתוח לשאיבת שומן, בעלות של כ- 12,000 ש"ח. הניתוח לא הצליח (בלשון המעטה), אז תבענו את חברת הפלסטיקה. תוך זמן קצר ניצחנו, וזכינו בסך של כ- 50,000 ש"ח. אז רשמנו לפניכם, אם אתם צריכים עורך דין לרשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים – זה אנחנו!

   ניצחון מוחץ לפני שהגענו לבית המשפט

   איך עשינו את זה? הנה הסיפור, בקצרה: מעשה בחברת תוכנה (הלקוחה שלנו) שהתקשרה עם חברה שמתמחה בהענקת אשראי חוץ בנקאי ללקוחות פרטיים.

   רשלנות בטיפול שיניים

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד.

    

   פיצוי בסך של 150,000 ש"ח בתאונת דרכים, למרות שלא נגרם נזק משמעותי

   נכון שלכל אחד מאיתנו יש חבר או קרוב משפחה שהיה מעורב בתאונת דרכים, ואף על פי שלא קרה לו כלום הוא קיבל פיצוי בסך של 150,000 ש"ח.

    

   מעבירים הרצאות ללשכת עורכי הדין

   כל כך מקצועיים במקרקעין, שאנחנו מעבירים הרצאות בענייני מקרקעין, מטעם לשכת עורכי הדין.

   כבוד לעורכת הדין (המלומדת) סיון שחר ממשרדנו!

   תביעה בגין הטרדה מינית - ניצחון מרשים למשרדנו

   הקטינה, בשנות העשרה לחייה, הגיעה למשרדנו לאחר שהעבריין שתקף אותה מינית הורשע בביצוע עבירות מין. הגשנו בשם הנערה, תביעה בגין הטרדה מינית, נגד התוקף. על מנת להביא את התוקף לדין, ולהבטיח שהתוקף ישלם על הנזקים שנגרמו לנערה.

   אמת היא שכל הון שבעולם לא יוכל לפצות על הכאב, ההשפלה, והפגיעה העצומה שחוותה הנערה. אולם כחלק ממלחמת הצדק שניהלנו נגד התוקף, משרדנו עמד על כך שהפיצוי שהוא ישלם לתובעת, יהיה גבוה דיו כדי להרתיע אותו ולאפשר לנערה בסיס להחלמה וחזרה למסלול חייה התקין.

   משרדנו ניצח בתביעה סבוכה ביותר, שתחילתה בשנת 2012, והחזיר לקשישה את הזכות הבסיסית ביותר – הזכות לחירות על גופה ונפשה

   שלומית כהן (שם בדוי) הגיעה למשרדנו וביקשה שנייצג אותה מול רשויות החוק. המדינה ומחלקת הרווחה קבעו ששלומית אינה יכולה לדאוג לענייניה, ולכן מינו לה אפוטרופוס על גופה ורכושה, כך שהיכולת להחליט מה טוב עבורה נשללה ממנה ביום בהיר אחד.

   נפגעה בתאונת דרכים, ותקבל פיצוי בסך של כ- 1,260,000 ₪!

   עוד הישג מרשים למשרדנו.

   רונית ברכה (שם בדוי), נפגעה בתאונת דרכים, בהיותה בת 44.

   נקלע לקרב יריות, וקיבל פיצויים מפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

   בחופש הגדול שלפני כיתה י', מאיר (שם בדוי) נקלע לאירוע ירי סמוך לביתו. לא פחות מארבעה קליעים פילחו את פלג גופו העליון, והוא הובהל לבית החולים, כשהוא מורדם ומונשם, במצב אנוש.
   מכיוון שמאיר היה תלמיד בזמן אירוע הירי, הגשנו תביעה נגד חברת הביטוח, אשר מבטחת את כל תלמידי ישראל, בפוליסת תאונות אישיות.

   לא הרבה יודעים, אך לכל תלמיד בישראל יש ביטוח תאונות אישיות, אשר חל על כל תלמיד, בכל זמן, ובכל מקום בו נמצא התלמיד, גם אם התאונה אירעה בלי קשר לפעילות המוסד החינוכי. כך לדוגמה, גם אם התלמיד נפצע במהלך החופש הגדול, בחוף הים, במגרש משחקים, או כתוצאה ממעשי אלימות, הוא עשוי להיות זכאי לפיצויים מחברת הביטוח.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט
   צרו קשר