זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

  זקוקים לעורך דין - אנחנו כאן בשבילך!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם במהירות

   האם תקיפה מינית בדרך לעבודה או ממנה נחשבת לתאונת עבודה?

   במאמר זה נבחן את הסוגיה המורכבת של תקיפות מיניות כלפי עובדים שהתרחשו בדרכם לעבודה או בדרכם חזרה ממנה, ונדון האם אירועים קשים אלה עשויים להיחשב כ"תאונות עבודה" לפי החוק הישראלי. נסקור את הגישות השונות לנושא הרגיש הזה, על בסיס פסיקות בתי המשפט וההלכה המשפטית הנוהגת, במטרה למצות את הזכויות המגיעות לנפגעי תקיפה מינית במסגרת עבודתם, לרבות הזכות לפיצויים והטבות.

   מהי ההגדרה המשפטית של "תאונת עבודה" בישראל?

   על מנת לדון בשאלה האם תקיפה מינית בדרך לעבודה או ממנה יכולה להיחשב כתאונת עבודה, עלינו תחילה להבין את ההגדרה החוקית המדויקת של המונח "תאונת עבודה" על פי הדין הישראלי. חוק הביטוח הלאומי קובע כי תאונת עבודה היא פגיעה גופנית או נפשית שנגרמה לעובד כתוצאה ישירה מעבודתו או בנסיבות הקשורות אליה.

   זאת אומרת, שלא רק פגיעה שמתרחשת במקום העבודה עצמו תיחשב כתאונת עבודה, אלא גם פגיעה בדרך לעבודה או ממנה, או בין מקומות עבודה שונים, עשויה להיכלל בהגדרה זו. עם זאת, יש קריטריונים ספציפיים שהפסיקה קבעה לגבי הקשר הנדרש בין הפגיעה לעבודה כדי שתוכר כתאונת עבודה.

   בהמשך המאמר נפרט את התנאים המדויקים הללו, ונבחן האם במקרה של תקיפה מינית בדרך לעבודה או ממנה, הם מתקיימים כדי להכיר בה כתאונת עבודה לכל דבר

   המבחנים להכרה באירועי אלימות בדרך לעבודה כ"תאונת עבודה"

   לפני שנדון בסוגיה הספציפית של תקיפות מיניות בדרך לעבודה, חשוב להבין את המבחנים הכלליים להכרה באירועי אלימות שונים כ"תאונות עבודה" על פי החוק. אחד המבחנים המרכזיים הוא "מבחן סיכוני הדרך" – האם האירוע האלים נבע מסיכונים צפויים וטבעיים הכרוכים בהליכה או נסיעה ברשות הרבים לצורך הגעה למקום העבודה.

   על פי מבחן זה, אם האירוע האלים התרחש בשל גורמים חיצוניים שקשורים ישירות לדרך, הוא עשוי להיחשב כחלק מ"סיכוני הדרך" הצפויים, ולכן יוכר כתאונת עבדוה. לעומת זאת, אם הסיבה לאירוע האלים היא גורם פנימי של הנפגע שאינו קשור כלל לדרך עצמה, או אם מקור האלימות הוא סכסוך אישי מוקדם שאינו נובע מהדרך לעבודה, האירוע לא יעמוד במבחן זה.

   מבחנים נוספים כוללים קיומו של הפסקה או סטייה מהדרך הישירה והרגילה למקום העבודה. ככל שהסטייה גדולה יותר, כך פוחת הסיכוי להכיר באירוע כתאונת עבודה.

   כדי להמחיש את "מבחן סיכוני הדרך" ולסייע בהכרה באירועי אלימות כתאונות עבודה, נציג מספר דוגמאות קונקרטיות:

   שוד או תקיפה אלימה: עובד שנשדד או נתקף באלימות בדרכו לעבודה או ממנה, על ידי תוקפים עם מניעים שודדניים או אלימים כלליים, עשוי להיחשב כנפגע תאונת עבודה אם יוכח שהאירוע היה אקראי וכל אדם אחר באותו מקום היה עלול להיפגע.

   פיצוץ או ירי: עובד שנפגע מפיצוץ מטען או חילופי ירי במהלך הגעתו לעבודה, כתוצאה ממעשה לא ממוקד של מחבלים או פורעי חוק אחרים, עשוי להיחשב כנפגע תאונת עבודה אם לא הייתה כוונה מוקדמת לפגוע דווקא בו באופן ספציפי.

   החיוני הוא שיוכח כי האלימות לא נבעה מרקע אישי או מניע ספציפי כלפי העובד, אלא נגרמה על רקע סיכונים כלליים של התנהגות אלימה שעלולה לפגוע בכל אדם אחר באותן נסיבות בדרך לעבודה

   לאחר שהבנו את המבחנים הכלליים להכרה באירועי אלימות בדרך לעבודה, נוכל לעבור ולדון בצורה ספציפית יותר בסוגיית תקיפות מיניות במהלך הנסיעה לעבודה, ובמבחנים והשיקולים המיוחדים שעשויים לחול בהקשר זה.

   תקיפה מינית בדרך לעבודה עשויה להיחשב כתאונת עבודה

   "מבחן סיכוני הדרך" הנדרש להכרה באירוע כתאונת עבודה, רלוונטי גם לסוגיית תקיפות מיניות שמתרחשות במהלך הנסיעה לעבודה או ממנה. תקיפה מינית היא אירוע אלים ופוגעני שעלול להתרחש באופן אקראי כלפי כל אדם, ללא תלות בזהותו או מאפייניו האישיים של הנפגע.

   לפיכך, תקיפה מינית שהתרחשה כלפי עובד או עובדת בדרך לעבודה או בחזרה ממנה, עשויה להיחשב כחלק מ"סיכוני הדרך" הצפויים והטבעיים לכל אדם הנע במרחב זה. ככזו, היא עונה על הקריטריונים הנדרשים להכרה בה כ"תאונת עבודה" על פי החוק, גם אם לא הייתה כל כוונה ספציפית לפגוע דווקא באותו עובד.

   סיכום – תקיפה מינית בדרך לעבודה זכאית להכרה כתאונת עבודה

   לסיכום, על פי החוק בישראל, תאונת עבודה היא פגיעה גופנית או נפשית שנגרמה לעובד כתוצאה ישירה מעבודתו או בנסיבות הקשורות אליה. זה כולל גם תאונות שמתרחשות בדרך לעבודה או חזרה ממנה, בשל "סיכוני הדרך" הצפויים לכל אדם הנע במרחב הציבורי.

   אירועי אלימות שונים כמו תקיפות, שוד ואפילו חילופי ירי, עשויים להיחשב כחלק מ"סיכוני הדרך" ולהוביל להכרה כתאונת עבודה. התנאי הוא שמדובר באירוע אקראי ללא כוונה מוקדמת לפגוע דווקא באותו עובד ספציפי.

   חשוב לציין שתקיפה מינית נחשבת אף היא כאירוע אלים וחריג שעלול להתרחש באקראי כלפי כל אדם, ללא קשר למאפייניו האישיים. לכן, תקיפה מינית שאירעה לעובד בדרכו לעבודה או חזרה ממנה, עונה על מבחני "סיכוני הדרך" הנדרשים להכרה בה כתאונת עבודה.

   אם נפלת קורבן לתקיפה מינית בדרך לעבודה, או אם היית מעורב באירוע אלימות אחר במהלך הגעתך לעבודה, פנה אלינו כדי לבדוק את זכאותך להכרה כנפגע תאונת עבודה ולקבלת הפיצויים וההטבות המגיעים לך מכוח החוק.

    

   עדיין נותרו לכם שאלות? השאירו פרטים מטה או לחצו על המדריך המקיף לנפגעי עבודה ותקבלו את כל התשובות.

   תחומי התמחות נוספים

    • האם הטרדה מינית נחשבת תאונת עבודה? • מהו קשר סיבתי בתאונת עבודה • התקף לב בעבודה - האם הוא נחשב לתאונת עבודה? • אלימות בזמן העבודה - האם הם נחשבים לתאונות עבודה? • האם אירוע אלימות בדרך לעבודה יחשב לתאונת עבודה? • תאונת עבודה ביום כיף או בהשתלמות • תקנה 18 לנפגעי עבודה – נפגעי עבודה עם נכות זמנית • תקנה 15 לנפגעי עבודה - סיוע לעובדים שאינם מסוגלים לחזור לעבודה • זכויות נפגעי תאונות עבודה - מדריך מקיף • מה זה פוסט טראומה וכיצד ניתן להוכיח שהיא נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי? • שלבים בתביעת לשון הרע • פיצויים בגין אירוע ירי – האם מדובר בתאונה? • ירי במהלך העבודה – האם מדובר בתאונת עבודה? • לשון הרע - אסטרטגיה ופיצויים • תאונה במהלך תיקון רכב – האם זו תאונת דרכים? • שלבים בתביעה לתאונת עבודה – מדריך לפיצוי מקסימלי • תאונת דרכים בעבודה • חייל שנפגע בתאונת דרכים - את מי כדאי לתבוע? • תביעה לפיצויים ברשלנות רפואית – אסטרטגיה לניצחון • תאונת דרכים ללא מגע פיזי - האם אתם זכאים לפיצויים? • שלבים בתביעת תאונת דרכים - מדריך לפיצוי מקסימלי • עורך דין ללשון הרע – חופש הביטוי והזכות לשם טוב • תביעת לשון הרע – מהו סוד הניצחון? • תביעה לפיצויים בתאונת דרכים • נזק נפשי בשירות הצבאי: כללי אצבע • עורך דין רשלנות רפואית בחיפה • חיילים שחלו בקרוהן במהלך השירות הצבאי • חיילים שחלו בסוכרת במהלך השירות הצבאי • שינויים דרמטיים בחוק נכי צה"ל • פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון • תביעה שמוגשת בגלל נזק אורתופדי מבלי שהיתה תאונה ספציפית • נזק נפשי כתוצאה מהשירות הצבאי: כללי אצבע • נזק שנגרם כתוצאה מניתוח בצבא • חיילי צה"ל שנפגעו במהלך חופשה

   הצלחות המשרד

   כמעט חסר תקדים – הצלחנו להפוך פסק דין שניתן בהסכמה

   משרדנו נחל הצלחה מרשימה בבית המשפט המחוזי, במסגרת ערעור על פסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות.

   נשים שעברו כריתת שד מקבלות את הזכויות שלהן בביטוח הלאומי

   עד לאחרונה, נשים שעברו כריתת שד ושחזור, קיבלו בסניפי הביטוח הלאומי מחצית מאחוזי הנכות המגיעים להן. למה? ככה!

   חיסכון במס שבח בשווי 20,000 ש"ח

   למעלה מ- 99,000 ש"ח!!! זה סכום הפיצויים שבית המשפט פסק ללקוחה שלנו, שנשברו לה 2 שיניים עקב קריסה של מיטת עיסוי

   פסק הדין הוא הצלחה גדולה מאוד, לא בגלל הסכום שנפסק, אלא מהסיבה שבמהלך המשפט, בית המשפט "גילה" את דעתו, והעריך את סכום הפיצויים בסך של כ-55,000 ₪ בלבד. וכאן נכנסנו למאבק כפול: גם מול הנתבע, וגם מול בית המשפט.

   חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד

   נפלה בכניסה למרפאה, ותפוצה בסכום של 85,000 ש"ח

   אישה שנתקלה במדרגה בכניסה למרפאה, קיבלה פיצויים בסך של 85,000 ש"ח.

   מדובר בסכום גבוה יחסית, מן הטעם, שלאישה לא נגרמה נכות, ולא נרגמו לה הפסדי השתכרות כתוצאה מאירוע הנפילה.

   רשלנות רפואית - הצלחה חסרת תקדים למשרדנו!

   בזכות חקירה נגדית מבריקה, מומחה מטעם בית המשפט (כירורג בכיר ממרכז הארץ) חזר בו מעדותו, והודה שבית החולים התרשל.

    

   תביעה בגין ליקויי בנייה

   מומחה מטעם בית המשפט קבע אובדן דמי שימוש ראויים בסך של 1,100 ש"ח לכל חודש במהלך תקופת הרטיבות.

    

   עוד הצלחה למשרדנו, והפעם – פתרון מהיר מחוץ לכותלי בית המשפט

   צ' חתמה על חוזה ושילמה את מלוא התמורה, בסך של למעלה מ-30,000 ₪. לצערה, התמורה שקיבלה בגין התשלום – הייתה שלא לשביעות רצונה, ולמעשה – הבינה כי נפלה במקרה תרמית. בתוך פחות מחודש ימים לאחר פנייתה אלינו, ולאחר משא ומתן אפקטיבי וממוקד, נחתם הסכם להשבת התמורה לצ' (בניכוי הוצאות עבודה ריאליות). שמחנו לעמוד לשירותה של צ', במהירות, ביעילות, ובלי להגיע לבית המשפט.

    

   190,000 ש"ח פיצויים ללקוח שלנו שעבר תאונת דרכים, למרות שהשכר החודשי שלו לא נפגע

   אחת מההצדקות לפיצוי בדיני נזיקין היא "שינוי מצב לרעה". אדם שעובר תאונה ונגרם לו נזק, סביר להניח שמצבו ישתנה לרעה בעקבות התאונה. האינדיקציה החזקה ביותר לשינו

   50,000 ש"ח פיצויים, בגלל רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

   לקוחה שלנו ביצעה ניתוח לשאיבת שומן, בעלות של כ- 12,000 ש"ח. הניתוח לא הצליח (בלשון המעטה), אז תבענו את חברת הפלסטיקה. תוך זמן קצר ניצחנו, וזכינו בסך של כ- 50,000 ש"ח. אז רשמנו לפניכם, אם אתם צריכים עורך דין לרשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים – זה אנחנו!

   ניצחון מוחץ לפני שהגענו לבית המשפט

   איך עשינו את זה? הנה הסיפור, בקצרה: מעשה בחברת תוכנה (הלקוחה שלנו) שהתקשרה עם חברה שמתמחה בהענקת אשראי חוץ בנקאי ללקוחות פרטיים.

   רשלנות בטיפול שיניים

   עדכון חם ממשרדנו, והפעם: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. חוות דעת של מומחה מטעם בית המשפט קבעה ללקוחה שלנו פיצוי בסך של למעלה מ-200,000 ש"ח, בגין טיפול שיניים רשלני אחד.

    

   פיצוי בסך של 150,000 ש"ח בתאונת דרכים, למרות שלא נגרם נזק משמעותי

   נכון שלכל אחד מאיתנו יש חבר או קרוב משפחה שהיה מעורב בתאונת דרכים, ואף על פי שלא קרה לו כלום הוא קיבל פיצוי בסך של 150,000 ש"ח.

    

   מעבירים הרצאות ללשכת עורכי הדין

   כל כך מקצועיים במקרקעין, שאנחנו מעבירים הרצאות בענייני מקרקעין, מטעם לשכת עורכי הדין.

   כבוד לעורכת הדין (המלומדת) סיון שחר ממשרדנו!

   תביעה בגין הטרדה מינית - ניצחון מרשים למשרדנו

   הקטינה, בשנות העשרה לחייה, הגיעה למשרדנו לאחר שהעבריין שתקף אותה מינית הורשע בביצוע עבירות מין. הגשנו בשם הנערה, תביעה בגין הטרדה מינית, נגד התוקף. על מנת להביא את התוקף לדין, ולהבטיח שהתוקף ישלם על הנזקים שנגרמו לנערה.

   אמת היא שכל הון שבעולם לא יוכל לפצות על הכאב, ההשפלה, והפגיעה העצומה שחוותה הנערה. אולם כחלק ממלחמת הצדק שניהלנו נגד התוקף, משרדנו עמד על כך שהפיצוי שהוא ישלם לתובעת, יהיה גבוה דיו כדי להרתיע אותו ולאפשר לנערה בסיס להחלמה וחזרה למסלול חייה התקין.

   משרדנו ניצח בתביעה סבוכה ביותר, שתחילתה בשנת 2012, והחזיר לקשישה את הזכות הבסיסית ביותר – הזכות לחירות על גופה ונפשה

   שלומית כהן (שם בדוי) הגיעה למשרדנו וביקשה שנייצג אותה מול רשויות החוק. המדינה ומחלקת הרווחה קבעו ששלומית אינה יכולה לדאוג לענייניה, ולכן מינו לה אפוטרופוס על גופה ורכושה, כך שהיכולת להחליט מה טוב עבורה נשללה ממנה ביום בהיר אחד.

   נפגעה בתאונת דרכים, ותקבל פיצוי בסך של כ- 1,260,000 ₪!

   עוד הישג מרשים למשרדנו.

   רונית ברכה (שם בדוי), נפגעה בתאונת דרכים, בהיותה בת 44.

   נקלע לקרב יריות, וקיבל פיצויים מפוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמיד.

   בחופש הגדול שלפני כיתה י', מאיר (שם בדוי) נקלע לאירוע ירי סמוך לביתו. לא פחות מארבעה קליעים פילחו את פלג גופו העליון, והוא הובהל לבית החולים, כשהוא מורדם ומונשם, במצב אנוש.
   מכיוון שמאיר היה תלמיד בזמן אירוע הירי, הגשנו תביעה נגד חברת הביטוח, אשר מבטחת את כל תלמידי ישראל, בפוליסת תאונות אישיות.

   לא הרבה יודעים, אך לכל תלמיד בישראל יש ביטוח תאונות אישיות, אשר חל על כל תלמיד, בכל זמן, ובכל מקום בו נמצא התלמיד, גם אם התאונה אירעה בלי קשר לפעילות המוסד החינוכי. כך לדוגמה, גם אם התלמיד נפצע במהלך החופש הגדול, בחוף הים, במגרש משחקים, או כתוצאה ממעשי אלימות, הוא עשוי להיות זכאי לפיצויים מחברת הביטוח.

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט
   צרו קשר